Litomysl Muzeum domečků, panenek a hraček

Muzeum domečků, panenek a hraček

Muzeum domečků, panenek a hraček Litomyšl se poprvé otevřelo v roce 2013. Najdete ho v jednom z měšťanských domů v ulici Jiráskově č. 4 naproti zámeckému pivovaru, čímž je součástí zámeckého návrší. Expozice zahrnuje sbírku MUDr. Dobromily Filové a obsahuje exponáty od roku 1850 po současnost.
Na zhruba 250 metrech čtverečních je v šesti místnostech vše, co „maminky“ panenek potřebovaly v jednotlivých obdobích ke hře. Návštěvníci uvidí historické domečky a pokojíčky se zařízením - nádobí, květiny, jídlo, kočárky apod. Je zde bydlení princezen, ale také venkovských lidí, obchůdky nebo americké farmy. Expozice panenek začíná nejstarší panenkou oblečenou do litomyšlského kroje a končí panenkami Barbie, které se již dnes stávají historií. Na své si přijdou i páni kluci. Zajímat by je mohly model železnice, autíčka, cirkus s maringotkami, nože, různé hry a jiné historické hračky a snad se jim zalíbí i obchody, školy a hospoda Veselka.
Expozice je opatřena popisky, štítky, je možnost si objednat komentovanou prohlídku. Muzeum má i místnost pro malé občerstvení, hernu pro děti, fotosalon. Sbírka je samozřejmě průběžně doplňována a obměňovat. Od otevření muzea mezi exponáty např. přibyly panenky - francouzské, Marbulínka a Lucinka, kočárky, pokojíčky, obchůdky a domečky, také velká parní továrna.
Sběratelka MUDr. Dobromila Filová již dlouho sbírá různé suvenýry z cest, na nichž si také pořizuje panenky v typickém oblečení jejich země (jsou vystaveny ve vitríně Z národů ač jsme různých). Hlavně ale miluje panenky, které si potajmu kupovala, a také doplňky k nim. Skoro padesát let sbírá Barbie. Před 15 lety navíc objevila kouzlo porcelánových panenek, kterému propadla. Při shánění panenek na internetu ji pak uchvátily i domečky. Pak ale vyvstala známá otázka „Kam s nimi?“. Pilně proto navštěvovala muzea hraček doma i v zahraničí. Po návštěvě Norimberku a muzea v Sant Thomas v Rakousku se nakonec rozhodla, že by něco takového slušelo i Litomyšli.
A kdo by se chtěl na hračky ze sbírky Dobromily Filové podívat také jinde než v Litomyšli, má příležitost na zámku v Náměšti na Hané. 

www.muzeum-domecku-panenek.cz

Muzeum domečků, panenek a hraček

Muzeum domečků, panenek a hraček

Muzeum domečků, panenek a hraček

Muzeum domečků, panenek a hraček

Muzeum domečků, panenek a hraček


© 2011 - 2020 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty