„Do uměleckého jazyka je toto téma artikulováno jako zniternění či návrat k sobě a místu, které nás limituje, ale zároveň je naším důležitým stanovištěm. Někteří umělci, stejně jako v loňském roce, vytvořili pro Litomyšl specifické objekty a instalace, které připomínají historické momenty města, například dílo Setkání Boženy Němcové a Magdaleny Rettigové od Eriky Bornové, jiní upravili již vytvořená díla pro vybraná poetická místa jako je Turniket od Kryštofa Kaplana. Další umělci pokládají aktuální znepokojivé otázky a motivují kolemjdoucí k sebereflexi, tím je například sousoší Lenky Klodové nazvané Sluneční rodina,“ představuje letošní ročník ředitelka Městské galerie Litomyšl Martina Zuzaňáková.
Organizátoři výstavy oslovili umělkyně a umělce napříč generacemi, v Litomyšli tak vystavují Matěj Al-Ali, Erika Bornová, Milena Dopitová, Josef Duchan, Tomáš Hlavina, Kryštof Kaplan, Lenka Klodová, Eva Koťátková, Vladimír Kovařík, Pavel Mrkus a Richard Wiesner.
Kdo je do výstavy zapojen?
Výstavu připravila Městská galerie Litomyšl ve spolupráci s Bohemian Heritage Fund. Její kurátorkou je Lenka Lindaurová, jejíž kurátorská práce na poli současného umění se dlouhodobě pohybuje na špičkové úrovni. Výstavu Plán B finančně podpořily Ministerstvo kultury ČR, Pardubický kraj a Bohemian Heritage Fund. Město Litomyšl se na výrobě děl finančně nepodílí.
Proč se výstava koná?
Hlavním posláním Plánu B je zlepšit obyvatelům i návštěvníkům Litomyšle náladu, obohatit všechny po hladové době novou kulturní nabídkou a připomenout pozitivní horizonty.
Modlící se klacek do Litomyšle dorazí později
Dopady koronaviru se bohužel promítly i do výroby sochy Krištofa Kintery, slovenská slévárna ji nestihla dokončit v původním termínu. Nyní proto čekáme na její finalizaci a budeme hledat nový vhodný termín.
Mapa (formát jpg, velikost 1,36 MB)