fr pl de en ua
kalendář

Atletické okénko

obrázek k Atletické okénko
Podzim přináší zúročení tréninkové píle. Probíhají finále družstev a přebory jednotlivců. Kupodivu nejdříve skončila kategorie dospělých, zatímco o finálových výsledcích mladšího žactva a přípravky se dočteme až v listopadové Lilii. Začnu tedy veterány, již tradiční veteránské víceboje v Litomyšli byly obsazeny lépe než v minulých letech a obohaceny i účastí slovenských atletů. Veteránskou stálicí je litomyšlský Ivo Strnad, již sedmdesátník, a ten přidává centimetry a ubírá sekundy při překonávání českých rekordů ve své kategorii (desetiboj, tyč, 60 m překážek).

Družstvo mužů obsadilo v 2. lize 2. místo a vybojovalo si příležitost v baráži bojovat o 1. ligu. V plné sestavě bychom měli šanci vyšší soutěž vybojovat. Vzhledem k velké absenci v družstvu jsme se rozhodli baráž v Českých Budějovicích vynechat a spokojili jsme se v příští sezoně opět s 2. ligou. Pořadí bylo následující – Liberec, Jeseniova Praha, Karlovy Vary, Č. Budějovice, Olymp Praha. Do 2. ligy sestupuje Nové Město nad Metují a sestup postihl i ženské družstvo V. Mýta, v němž startují i litomyšlské atletky.

Historického úspěchu dosáhli letos žáci, 2. místem v kraj. přeboru si vybojovali postup do českého finále, poprvé v historii litomyšlské atletiky v žákovské kategorii. V Jablonci se projevila početnější základna větších oddílů, ve finále bylo více disciplín než v kraji. Žáci obsadili pěkné 7. místo, nejvíce bodovali Voříšek (26) a Tringela (19). Pořadí: 1. Kladno, 2. Kolín, 3. Jablonec, 4. Pardubice, 5. Turnov, 6. Hradec Králové, 7. Litomyšl, 8. Bílina, 9. Ústí n/Labem, 10. Ml. Boleslav atd. I žákyně v kraj. přeboru si vedly lépe než v minulých letech a ve 4. kole v Chrudimi obsadily 4. místo za domácími a oddíly z Pardubic. Nejlepší naši žáci se zúčastnili i mistrovství republiky v M. Boleslavi. K. Tringela startoval v bězích na 60 a 150 m, Kryštof měl smůlu, že startoval v nejtěžších rozbězích, z jiného by postoupil. V. Voříšek startoval ve finále v kouli i disku, kde byl nejmladším finalistou. Lépe se mu dařilo v disku (5. místo 48,05) patrně s trémou vrhnul koulí o metr méně, než umí, a skončil sedmý (13,85). Jediná žákyně M. Tomšů sbírala zkušenosti v soutěži oštěpařek. Z krajských přeborů žáci přivezli medaile: 1. místo – Tringela (60,150), Voříšek (koule, disk), 3. místa – Tringela (100 m př.), Suchánková (1500 m), Voříšek (oštěp).

Medaile z KP mlad. Žactva – Chrudim: 1. místo – Brychta (koule), Hloušek (1500), 2. místo – Metyšová (60), Kotyzová (dálka), 3. místo – Brychta (60,150), Kotyzová (150), Metyšová (koule). V soutěži družstev chlapci i děvčata postoupili do krajského finále, děvčata z druhého a chlapci z třetího místa. Pořadí chlapců – Lanškroun, Svitavy, Litomyšl, u dívek Svitavy, Litomyšl, Č. Třebová. Pro zajímavost, do finále se nepodařilo proniknout ani jednomu z družstev Ústí n/Orlicí. I v soutěži přípravek probíhají soutěže jednotlivců i družstev, navíc nejlepší z přípravek startují už i za mladší žactvo. M. Jůza v rámci kraje pravidelně vyhrává běh na 600 metrů i dálku, lepší se Sotona, Brýdl, Zerzán. Z děvčat získává nejvíce bodů P. Chadimová, dále Brychtová, Chalupníková. Na závěrečné výsledky těch nejmladších si ještě musíme počkat.