Vyhledat na webu
zavřít
EN / DE / PL / FR
Vyhledávat na webu
fr pl de en ua

Přehled finalistů participativního rozpočtu pro rok 2022

Níže se můžete detailně seznámit s celkem 15 projekty, které občané nominovali do letošního ročníku participativního rozpočtu.

Projekty do 300 tisíc Kč

Revitalizace židovského hřbitova

Revitalizace židovského hřbitova

Hřbitov je častým cílem nejen obyvatel Litomyšle, ale i turistů z celé republiky i zahraničí. Proto bychom rádi zvýšili bezpečnost na hřbitově prořezem stromů a opravou poničené zdi. Následně pak vytvořili infopanel a odpočinkový prvek pro návštěvníky. Moc děkujeme za podporu.

Pryč s graffiti u podchodu

Pryč s graffiti u podchodu

Byla bych velmi ráda, pokud by bylo možné nejen opravit nájezdy pro kočárky a schody k podchodu u sokolovny, ale především odstranit sprejerská graffita ze zdí podchodu. Nový a čistý vzhled jistě ocení mnoho lidí nejen z Litomyšle.

Dětské hřiště pro Husovku

Dětské hřiště pro Husovku

Naším cílem je vybudovat dětské hřiště vedle stávající sportovní plochy na ulici J. Žižky.
Do lokality se stěhuje stále více rodin s dětmi, proto je dětské hřiště nezbytností.
Rádi bychom ve vybraném prostoru umístili houpadla, skluzavku, kolotoč a další vybavení, které zvýší životní úroveň celé čtvrti.

Zelený pás kolem Litomyšle

Zelený pás kolem Litomyšle

Co mi v Litomyšli chybí, jsou lesy a stromy. Společně můžeme podpořit vznik zeleného pásu kolem města a smíšených parků. Máme příležitost vybudovat něco, co po nás zůstane pro naše děti a vnoučata. Zelený pás přiblíží Litomyšl nejpříjemnějším místům pro život v Evropě. Přidáte se?

Realizace hřiště pro nejmenší děti

Realizace hřiště pro nejmenší děti

Rádi bychom modernizovali prostor mezi bytovkami nacházející se mezi ulicemi 9. května a 17. listopadu. Místo zrezlých a nepoužívaných věšáků na sušení prádla bychom pro děti chtěli vybudovat přírodní hřiště - velké pískoviště, houpačky a skluzavku ve stráni, které ve městě chybí.

Odvodnění přístupové plochy u garáží

Odvodnění přístupové plochy u garáží

Plocha před 18 garážemi, u zadních traktů tří domů i příjezdová cesta z ulice V.K.Jeřábka jsou nezpevněné. V zimě bývají plné ledu, po zbytek roku pak bláta a stojaté vody, kterou jílovitý povrch nevsakuje a znečišťuje nedalekou silnici. To bychom i díky vaší podpoře rádi změnili.

Nový kabát pro kornickou kapličku

Nový kabát pro kornickou kapličku

Rádi bychom opravili „kabát“ kornické kaple svatého Václava na návsi. Ta je dominantou vesnice od roku 1873, ale podepsal se na ní zub času. Proto jí chceme vrátit někdejší krásu a jsme připraveni přiložit ruku k dílu při obnově této památky. Děkujeme za podporu našeho projektu.

Rekultivace pazušského pramene

Rekultivace pazušského pramene

Rádi bychom vyčistili pazušskou studánku – zřejmě poslední neupravený zdroj vody v katastru města, zkulturnili její okolí, osázeli dřeviny, umístili lavičky,… prostě vytvořili na Pazuše místo k posezení s vodním prvkem. Děkujeme za každý hlas pro náš projekt.

Revitalizace parku u kapličky na Pohodlí

Revitalizace parku u kapličky na Pohodlí

Každý, kdo projíždí Pohodlím, si jistě všiml kapličky poblíž hlavní silnice. Kaple Nejsvětější Trojice je nedílnou součástí celé vesnice a jejím významným bodem. Proto bychom rádi revitalizovali park, který je její součástí.

Vitrína pro hasičskou stříkačku

Vitrína pro hasičskou stříkačku

SDH Kornice vlastní historickou ruční hasičskou stříkačku z roku 1883. Chtěli bychom postavit prosklenou vitrínu u stěny zbrojnice, ve které bychom vytvořili malé hasičské muzeum. Návštěvníci by se v něm mohli podívat na stříkačku, dobové uniformy, další příslušenství a fotografie.

Další využití komunálního odpadu

Další využití komunálního odpadu

Pomocí cirkulárního skenu můžeme podrobně analyzovat nakládání s odpady v Litomyšli, najít prostory k úsporám a přijmout opatření pro zlepšení třídění i snížení množství směsného odpadu. Získané výsledky pomohou ke snížení emisí i zlepšení dlouhodobé koncepce hospodaření města.

Lepší přístup do MŠ v Líbánkách

Lepší přístup do MŠ v Líbánkách

Před zadním pavilonem školky je nevyužitá svažitá travnatá plocha, která by se mohla využít k výstavbě krátkého chodníku a schodů doplněných květinovým záhonem. Myslím si, že tuto úpravu by uvítala řada rodičů. Prostor by získal praktické využití a zároveň se stal pěkným místem.

Projekty do 50 tisíc Kč

Odpočinek, zamyšlení - židovský hřibitov

Odpočinek, zamyšlení - židovský hřibitov

Vytvoření odpočinkového a především naučného místa u židovského hřbitova, které bude přirozeným cílem vycházek místních obyvatel i návštěvníků města. Realizace trojjazyčného informačního panelu připomínajícího židovskou historii Litomyšle.

Úprava cesty alejí Litomyšl - Prokop

Úprava cesty alejí Litomyšl - Prokop

Peníze z participativního rozpočtu chceme využít na péči o cestu v aleji. Zejména na sekání, úklid a doplnění odpadkového koše na psí exkrementy.

Rozkvetlejší Litomyšl

Rozkvetlejší Litomyšl

Žijeme v krásném městě. Mohlo by být ale ještě hezčí, kdyby v něm bylo více květin a zeleně. Proto chceme nechat letničkami osadit travnaté plochy, pořídit velké mobilní truhlíky a zaplatit další výsadbu pro ještě hezčí a rozkvetlejší Litomyšl.

 
Odběr novinek Youtube Litomyšl