fr pl de en ua
kalendář

Decimuž 2021 – 39. memoriál Huberta Stratílka ml.

obrázek k Decimuž 2021 – 39. memoriál Huberta Stratílka ml.
V pátek 27. srpna se konal již 39. ročník tradičního triatlonového závodu Decimuž. Všichni aktivní i rekreační sportovci si tak mohli vyzkoušet atraktivní trojkombinaci disciplín. Relativně nenáročná délka všech tratí umožnila účast i netrénovaným hobby závodníkům. Samozřejmě čelní příčky obsadili zkušení triatlonisté, kteří předvedli kvalitní sportovní výkony.

Zázemí a depo je na parkovišti u plaveckého bazénu, kde se též koná 1. disciplína – 400 metrů plavání. Pokračuje se jízdou na kole, kdy závodníci absolvují 18 km trať v okolí Litomyšle. Následuje přezutí do běžeckých bot a závěrečný běh o délce 4,2 km. Jak je zřejmé z uvedených vzdáleností, jedná se o 1 desetinu tradičního dlouhého triatlonu zvaného populárně železný muž.

Cyklistická i běžecká část byly stejné jako vloni, kdy se z hlediska bezpečnosti závodníků osvědčilo vést cyklistickou část na úplně uzavřené trati. Toto samozřejmě přineslo určitá omezení v dopravě, za jejichž respektování a pochopení pořadatelé děkují zejména obyvatelům Janova, Strakova i Litomyšle.

Vzhledem ke složité době a mnoha omezením kvůli pandemii COVID 19 podobných veřejných závodů stále ubývá, proto už jenom samotné uspořádání a udržení tradice je velkým úspěchem pořadatelů. Na relativně menší účasti se taktéž podepsalo i nejisté počasí, kdy předpověď slibovala chladno a déšť. Velká přeháňka se nakonec prohnala Litomyšlí těsně před zahájením prezentace, takže se s deštěm museli vypořádat jen pořadatelé. Ve stanu na prezentaci měli kaluže vody, ale přeskočili hbitě do holínek, vymetli vodu, položili kartony od kol jako podlážku a samotný závod mohl začít. Po startovním výstřelu se déšť již nedostavil, přestože mraky hrozily celé odpoledne.

Na startovní čáru se letos postavilo 76 borců (včetně mnoha žen), kteří se nedali odradit nepřízní počasí. Všichni to pojali v duchu toho, že za krásného počasí to umí každý a obtížné podmínky znamenají obvykle intenzivnější zážitek. Nejmladším závodníkem byl Adam Kvapil, který se statečně porval s pro něj jistě náročnou výzvou. Nejstarší Pavel Mikita byl skoro o 60 let starší. I proto se tento závod dá nazvat setkáním generací. Na startu tentokrát chyběli závodníci s licencí, kterým bohužel termín nezapadal do závodního kalendáře. Mezi muži zvítězil Lukáš Kristejn, který o pouhých 13 vteřin porazil druhého Jana Roháčka. Mezi ženami to bylo podobně těsné, když první v cíli byla Lenka Flídrová o pouhých 10 vteřin před druhou Terezou Galandrovou. Kompletní výsledky, fotografie a další zajímavosti naleznete ve vývěskách Domu sportu Stratílek, na stránkách www.stratilek.cz nebo na facebookovém profilu dumsportu.stratilek.

Po skončení závodu následovalo vyhlášení výsledků, předání hodnotných cen (včetně následné bohaté tomboly) a samozřejmě tradiční chutné občerstvení v areálu Za Sokolovnou. Hlavní organizátoři by chtěli touto cestou poděkovat závodníkům za účast a všem dobrovolníkům za pomoc při organizaci a zabezpečení celé akce. Nemenší dík patří též sponzorům za podporu při zajišťování cen pro nejúspěšnější závodníky. Věříme, že si všichni letošního Decimuže přes nepřízeň počasí užili, a budeme se těšit na další, v pořadí již jubilejní 40. ročník. Již nyní si můžete do kalendáře poznamenat poslední pátek v srpnu - 26. 8. 2022.