Smetanova výtvarná Litomyšl opět po roce promění město v pulzující galerii, ve které se hudba setkává s výtvarným uměním. Projekt připravuje Městská galerie Litomyšl ve spolupráci s galeriemi a kulturními institucemi, které sídlí ve městě a v jeho bezprostředním okolí. Díky této spolupráci vzniká každoročně mimořádně pestrá přehlídka výstavních projektů zaměřená jak na prezentaci staršího umění, tak na tvorbu současných českých i zahraničních tvůrců.
POZORNOST, TICHO A VNITŘNÍ ODEZVA
Městská galerie Litomyšl zaštiťuje Smetanovu výtvarnou Litomyšl již sedmým rokem. V kurátorské koncepci, která stojí za ústředními výstavami letošního ročníku, je na umění nahlíženo jako na „zkušenost“, která se odehrává v konkrétním čase a vztahu. Záměrem galerie není diváky oslnit ani šokovat, ale nabídnout momenty, v nichž se lze zastavit — mimo každodenní rytmus produkce a spotřeby — a vstoupit do soustředěného kontaktu s uměleckým dílem. Výstavy VARIANT JE VÍCE, JAROSLAV RÓNA. TICHO A MÝTY, GERHARD FLEKATSCH. RESONANCE, OUT OF OSTRALE či NATURA tak nevytvářejí spektakulární celek, ale spíše síť situací, které pracují s pozorností, tichem i možností vnitřní odezvy.
DALŠÍ VÝSTAVNÍ PROJEKTY
Vedle hlavních výstavních projektů mohou návštěvníci Smetanovy výtvarné Litomyšle shlédnout další atraktivní přehlídky, které se rozprostírají napříč městem a jeho institucemi. V Městské obrazárně tak lze nahlédnout také do světa knižní kultury prostřednictvím výstavy Nejkrásnější české knihy roku 2025. Galerie na Milovské huti nabízí projekt Vitrum et natura, který propojuje sklářské umění s krajinou Vysočiny, díly Miluše a Reného Roubíčkových a významnými ateliérovými skláři z regionu. Opakovaně se v Litomyšli představuje výstava MenART – Na cestě 2026, která zachycuje výsledky celoroční spolupráce mladých talentů a jejich pedagogů a předních českých umělců. Galerie Zdeňka Sklenáře připravila pro letošní sezónu výstavu věnovanou Václavu Boštíkovi, významnému malíři spojenému s Litomyšlí. V Portmoneu – Museu Josefa Váchala je možné objevit výstavu všestranného litomyšlského tvůrce Antonína Píče. Galerie Miroslava Kubíka připravila retrospektivní výstavu Jan Švankmajer – Relikviáře a fetiše, která představuje autorovu tvorbu v celé její šíři. Ve White Gallery se představí Patrik Hábl s výstavou Za obrazem. Na Zámku Nové Hrady budou k vidění projekty dva — Míla Fürstová – Něha in natura a Veronika Bílková. Bohuslav Martinů. Galerie Pakosta uvede projekt Simony Blahutové Solitudine Contemporanea, který reflektuje otázky svobody, mediální reality a proměnlivého obrazu současného světa.
Veškeré dění Smetanovy výtvarné Litomyšle 2026 najdete na www.vytvarnalitomysl.cz.
Podrobnosti k projektu Jaroslav Róna Ticho a Mýty ve veřejném prostoru města i umístění jednotlivých soch naleznete na webových stránkách Městské galerie Litomyšl.
První festivalový víkend již tradičně přinese maraton vernisáží zahajujících výstavní projekty Smetanovy výtvarné Litomyšle:
- 11. 6. | 18:30
Vášně Antonína Píče
Portmoneum – Museum Josefa Váchala
- 12. 6. | 17:00
Simona Blahutová – Ohlušující ticho padající hvězdy
Galerie Pakosta
- 13. 6. | 10:00–19:00
Václav Boštík
Galerie Zdeněk Sklenář
- 13. 6. | 10:30
Gerhard Flekatsch – Resonance
Zámecký pivovar
- 13. 6. | 14:00
Patrik Hábl – Za obrazem
White Gallery
- 13. 6. | 15:00
Jaroslav Róna – Ticho a mýty
Exteriér města
- 13. 6. | 17:00
Jan Švankmajer – Relikviáře a fetiše
Galerie Miroslava Kubíka
- 14. 6. | 10:00
Variant je více / Natura / Nejkrásnější české knihy roku 2025
Městská obrazárna
- 14. 6. | 13:00
Vitrum et natura
Galerie na Milovské huti
- 14. 6. | 14:00
MenART – Na cestě 2026
Ropkova 51
- 14. 6. | 15:00
Out of Ostrale
Červená věž
- 3. 7. | 17:00
Veronika Bílková – Bohuslav Martinů
Zámek Nové Hrady