„V rozpočtu se zatím nepočítá s vládním návrhem na další snížení příjmů obcí a krajů kvůli zrušení superhrubé mzdy, ale samozřejmě jsme na tuto eventualitu připraveni. Pokud by ho Senát schválil, město by kromě dvaceti milionů korun způsobených koronakrizí přišlo o dalších dvacet milionů, což by znamenalo velký problém a nutné škrtání na straně investic. Snad k tomu nedojde, protože by tento návrh po celé ČR výrazně utlumil možnost čerpání dotací z EU, kdy budeme mít naposledy šanci v nadcházejícím programovém období více čerpat než platit,“ uvedl k návrhu rozpočtu starosta Daniel Brýdl. Již na jaře letošního roku město začalo kvůli propadu příjmů se šetřením na výdajích města, kromě úspor v rozpočtu a mzdách na úřadu a u městských příspěvkových organizací muselo dojít k odložení některých investic.
Opozice není proti
S návrhem rozpočtu nemají zásadní problém ani členové opozice. „Za mě je rozpočet dobře stanovený, protože počítá se snížením příjmů, možnými dalšími problémy a je konzervativní. Stále je to ale jen návrh, uvidíme, jaká bude realita,“ reagoval na předložené údaje předseda kontrolního výboru Lubomír Sršeň s tím, že za největší problém považuje nejistotu, s níž obce a kraje musí rozpočty v předstihu připravovat. Podobně hovoří i předseda finančního výboru Vítězslav Hanzl: „Přesto, že za výbor doporučujeme rozpočet ke schválení, jsou si členové vědomi toho, že zcela jistě dojde v krátké době k jeho podstatným úpravám. A to proto, že v této době nejsou jasné příjmy z daní, neboť sněmovna přijala dvě usnesení, která by zcela měnila zásady rozdělování finančních prostředků pro obce. Litomyšle by se tato skutečnost dotkla výpadkem asi 20 milionů korun. Je nutné počkat na rozhodnutí Senátu a prezidenta republiky, jaké bude konečné zákonné znění. Poté dojde k případným nutným úpravám a opětovnému projednání.“
S návrhem rozpočtu se zastupitelé měli šanci podrobně seznámit na tradičním semináři, který se uskutečnil kvůli hygienickým opatřením formou on-line konference. Kromě informací k návrhu rozpočtu řešili i stav příprav výstavby domova pro seniory, což je projekt, který by případný propad investic mohl ohrozit. Ke konci roku 2020 má město na tento záměr odloženo 68 milionů korun a snaží se přes ministerstva získat informace o tom, zda bude na výstavbu možné využít podpůrný dotační program REACT-EU na boj s následky koronaviru v oblasti zdravotnictví a sociálních služeb. Pro příští roky se také počítá s tím, že by veškeré finance z úsekového měření měly být směřovány na tento záměr. V roce 2020 z měření rychlosti ve vytipovaných lokalitách město získalo více než 10 milionů korun.
„Všechna čísla, která budeme v prosinci schvalovat, jsou však pouhým výhledem a vzhledem k možným poklesům ekonomiky může dojít k jejich změnám. Přesto chceme pokračovat v opravách a obnově majetku města. Největšími projekty pro rok 2021 jsou rekonstrukce sběrného dvoru za 27 milionů Kč, kde se nám podařilo získat příslib dotace ve výši 20 milionů, a dále například nákup nových aut místním dobrovolným hasičům. Jejich vozový park je zastaralý a nutně potřebuje nové investice, vzhledem k tomu, jak pomáhají nejenom při požárech a povodních, je to jedna z našich priorit,“ dodal před jednáním zastupitelstva místostarosta Radomil Kašpar.
Změny v poplatcích
V roce 2021 by podle návrhu rozpočtu nemělo dojít k masivnímu růstu poplatků. Cena neprodávanějšího parkovacího kuponu pro občany Litomyšle zůstává ve výši 300 Kč, oproti roku 2020 se nemá zvyšovat ani vodné a stočné, na stejné výši zůstává i daň z nemovitosti.
Jediné avizované zvýšení se týká poplatku za svoz komunálního odpadu. Ten se má v následujícím roce kvůli zdražení skládkovného a poklesu příjmů za výkup surovin zvednout o 84 Kč pro osobu na rok, tedy přesně o částku, o kterou zdražuje společnost LIKO Svitavy, zajišťující pro města regionu tuto službu. Pro čtyřčlennou rodinu tak dojde ke zvýšení o necelou korunu na den. I po zvýšení poplatku bude podle současných odhadů město za svoz odpadu doplácet svozové společnosti LIKO Svitavy necelý milion korun.