„Projekt jsme ve spolupráci s kolegy z litomyšlských a českotřebovských kulturních organizací připravovali několik měsíců. V každém městě jsme vytipovali čtyři místa, kde Božena Němcová skutečně strávila nějaký čas. Lokality budou mít speciální značení a až je lidé navštíví, tak se buď ze speciální brožury, nebo chytrého telefonu dozvědí něco zajímavého ze života naší slavné spisovatelky. Dostanou důležitý kontext k jejímu pobytu v Litomyšli a České Třebové a na každém z osmi zastavení na ně také bude čekat část povídky Markéty Pilátové. Účastníci s chytrými telefony si mohou naskenovat QR kód a budou si moci pustit i audionahrávku, ale myslíme i na spoluobčany a turisty, kteří preferují život bez chytrého telefonu. Proto v informačních centrech a partnerských organizacích necháme zdarma k vyzvednutí doprovodné brožury s kompletními informacemi,“ vysvětluje fungování literárních toulek Martina Zuzaňáková, ředitelka Městské galerie Litomyšl.
A jaká zastavení na účastníky čekají? V Litomyšli se jedná o dům č. p. 27, Hotel Zlatá hvězda, restauraci Slunce a Augustovu tiskárnu. V České Třebové mohou zájemci navštívit restauraci Na Horách, kapli Panny Marie Pomocné, lavičku Boženy Němcové a dům č. p. 605. „Chtěli jsme spojit toulky krásnými lokalitami s historickými událostmi a zajímavými informacemi ze života Boženy Němcové, kterou chceme představit i z lidské stránky. Nezapomněli jsme ani na děti, je pro ně připravený speciální program. S dětskou hrací kartou mohou splnit osm úkolů a vytvořit si tak vlastní pohádkovou postavu. Velkým lákadlem pro milovníky literatury je zbrusu nová a pro tento projekt napsaná povídka autorky Markéty Pilátové s názvem Poslední přání. Je to atmosférický příběh právě o Boženě Němcové, takže při hezké procházce se lidé dozvědí nejenom zajímavé informace o jejím nelehkém životě, ale zároveň si mohou přečíst unikátní povídku. Na každém zastavení bude čekat jedna část, vše se dá během hezkého víkendového dnu stihnout obejít, mysleli jsme na to, aby místa byla dostupná pěšky při příjemné procházce krajinou,“ dodává Iva Pekníková, ředitelka Městské knihovny Litomyšl.
Markéta Pilátová napsala povídku pro projekt kvůli svému vztahu k Boženě Němcové, kterou si řada z nás pamatuje díky povinné četbě, ale občas se zapomíná na to, co svými díly a činy chtěla sdělit. „Vždycky mi svými příběhy vyprávěla o proměně. Díky ní jsem pochopila, že proměna je to jediné stálé v našich životech. Od té doby co znám její příběhy, tak nějak tuším, že se zvířaty se dá mluvit, a doufám, že někde daleko za horami je k mání živá a mrtvá voda. Jen se člověk musí odhodlat a vyrazit pro ni,“ uvádí jedna z našich nejúspěšnějších soudobých autorek na adresu Boženy Němcové.
Na literární toulky budete moci vyrážet po dobu tří let, poté dojde k vyhodnocení projektu a jeho případnému prodloužení. Kromě audionahrávek pořadatelé připravují i bohatý doprovodný program. Více informací najdete na webu www.tabozena.cz a v květnové Lilii, kde přineseme další informace.