Síla lidskosti-Nicholas Winton
V roce 2000 natočil režisér Matej Mináč dokument o zachránci šesti set šedesáti devíti českých židovských dětí, kterým umožnil odjet z Československa do Anglie. Kino Sokol dokument Síla lidskosti-Nicholas Winton litomyšlským školám promítne vždy ve dvou dopoledních termínech (v 8.15 a 10.30) od pondělí 28. listopadu do středy 30. listopadu. Více informací na www.kinolitomysl.cz.
Židovská hudba pro dvě violoncella
Violoncellové kompozice židovských skladatelů 19. - 20. století představí 30. listopadu od 19.00 přední čeští violoncellisté Dominika Weiss Hošková a její otec Jiří Hošek. Během programu zazní skladby Jacquese Offenbacha (1819–1880), Noama Sheriffa (*1935), Jiřího Hoška (*1955) a Davida Poppera (1843–1913). Koncertem vás svým erudovaným slovem provede pan Hošek osobně. Více informací na www.smetanuvdum.cz.
Litomyšlští Židé našima očima
Výstava Regionálního muzea Litomyšl k příležitosti 80. výročí transportu litomyšlských židovských občanů do Terezína je věnována historii, životům litomyšlských židů i památkám, které po nich zbyly. Není to jen hřbitov a dnes zbouraná synagoga, dochovaly se také některé další předměty a dokumenty a hlavně pak vybavení ze synagogy. Návštěvníci mohou vidět doplňky Tóry – pláštík, korunu, ukazovátku, štít a nástavce na Tóru, vypůjčené ze Židovského muzea v Praze, které se po 80letech poprvé vrací do Litomyšle. Zvláště cenným exponátem je samotná Tóra, se kterou přijede rabín Bryan Zive z Kongregace Shir Ha-Ma'a lot z Irvine v Kalifornii (USA). Vzhledem k omezené délce pobytu americké návštěvy uvidí návštěvníci tuto Tóru jen na vernisáži 1. prosince, a pak do neděle 4. prosince 2022. Poté ji nahradí Tóra z Poličky, rovněž spojená s židovskou obcí v Litomyšli. Vernisáž výstavy se uskuteční ve čtvrtek 1. 12. 2022 od 17 hodin.
Pro školy i veřejnost Regionální muzeum Litomyšl nabízí po celý den 2. 12. 2022 komentované prohlídky. Pro veřejnost budou dále vypsané konkrétní termíny prohlídek bez nutnosti předchozího objednání. Více informací na www.rml.cz.
Kameny zmizelých
Rok 1942 byl pro většinu židovských obyvatel posledním, kdy mohli spatřit své domovy, vidět své děti a rodiče šťastné. Nejinak tomu bylo i v případě litomyšlských sousedů. 2. 12. 1942 a 6. 12. 1942 nastoupili na vlak do Pardubic, odkud pokračovali do Terezína a následně do vyhlazovacích táborů v Polsku. Kameny zmizelých jsou vrcholem iniciativy Litomyšlští židé našima očima. 4. prosince proto na pěti místech v centru města Litomyšl společně uložíme celkem 16 takových Kamenů. Připomenou Sladkusovy, Bergmannovy, Freyovy, Štolcovy a paní Emu Bondy. Při této příležitosti bychom ještě jednou rádi poděkovali veřejnosti, bez jejíž vůle pomoci k trvalé připomínce spoluobčanů, kteří se stali obětmi zrůdné nacistické ideologie, by se tato akce nemohla uskutečnit. Kameny totiž byly vyrobeny z prostředků veřejné sbírky, ke které v březnu letošního roku vyzval starosta Daniela Brýdl a litomyšlský skautský institut.
Holocaust - téma stále aktuální
Plejádu událostí rozličného charakteru uzavře 4. prosince beseda s PhDr. Robertem Řehákem, zvláštním zmocněncem pro holocaust, mezináboženský dialog a svobodu vyznání na Zámeckém návrší Litomyšl. Pan Řehák pohovoří o holocaustu, zasadí jej do současných reálií a vyzve zúčastněné k diskuzi.
Programový leták ke stažení v přiloženém pdf.
Foto zdroj: zanikleobce.cz
Litomyšlští Židé našima očima - program (formát pdf, velikost 1,04 MB)