Vyhledat na webu
zavřít
EN / DE / PL / FR
Vyhledávat na webu
fr pl de en

Litomyšlské stezky

Stezka po stopách Bedřicha Smetanyobrázek k Stezka po stopách Bedřicha Smetany

Slavný český hudební skladatel je spolu s Antonínem Dvořákem považován za zakladatele české národní hudby. Narodil se v Litomyšli roku 1824, kde díky svému otci Františku Smetanovi - hráči amatérského smyčcového kvartetu, nalezl zalíbení v hudbě. Během svého života se Bedřich Smetana věnoval hudbě, skládal opery i jiná hudební díla a zároveň hudbu vyučoval. Jeho opery jako například Dalibor, Libuše, Hubička či Prodaná nevěsta jsou známé po celém světě. Mezi jeho další významná díla patří cyklus symfonických básní Má vlast a její zřejmě nejznámější část Vltava. Z jeho díla dále připomeňme, kromě již zmíněných oper, kantátu Česká píseň, dva smyčcové kvartety, dvě dua Z domoviny a rozsáhlé dílo klavírní.

Osud litomyšlského rodáka je protkán hned několika ranami - ze čtyř Smetanových dcer se dospělosti dožila pouze jediná, také mu zemřela jeho první žena. Kolem věku padesáti let se u něj začaly projevovat problémy se sluchem. Ty se postupně zhoršovaly a tak poslední roky svého života skládal zcela hluchý. Po letech působení v Götteburgu působil v Praze jako sbormistr Hlaholu, klavírista, hudební kritik a pak až do svého ohluchnutí jako kapelník opery Prozatímního divadla. Bedřich Smetana zemřel v roce 1884 ve věku 60 let a je pohřben v Praze na Vyšehradě.

V Litomyšli Vám můžeme nabídnout putování po stopách Bedřicha Smetany, provedeme Vás místy, na kterých strávil první roky svého života, které ho formovaly do budoucích let.

 

Stezka po stopách Bedřicha Smetany - dokument ke stažení (formát pdf, velikost 405,72 KB)

1. Smetanovo náměstí

2. Panský dům (Smetanovo náměstí č. p. 61)

3. Socha Bedřicha Smetany (Smetanovo náměstí, před restaurací U Slunce)

4. Smetanův dům (nábřeží řeky Loučné)

5. Rodný byt Bedřicha Smetany (budova bývalého zámeckého pivovaru) 

6. II. zámecké nádvoří (Státní zámek Litomyšl)

7. Dámský hudební salónek (Státní zámek Litomyšl)


 
Youtube Litomyšl