Vyhledávat na webu
fr pl de en ua

Co se nevešlo do čísla 3/2010

5. závod MČR v motoskijöringu se jel v Letohradu

Pátý závod Mistrovství České republiky (MČR) Orion - Shiva KTM Cup 2010 v motoskijöringu se jel 6. února v Letohradu na tradiční trati v areálu "U koupaliště". Na zdejším okruhu se závod MČR jel už podeváté. Příjemným překvapením pro jezdce bylo prodloužení trati na 700 metrů. Pořadatelé zařadili i technické úseky, a tím byla trať určitě zajímavější. Byla škoda, že částečná obleva způsobila změknutí závodní dráhy, která tak byla jízdu od jízdy náročnější. Po technické přejímce nastoupilo celkem 23 dvojic do kvalifikačních jízd. Mezi největší favority patřili bratři Šrolerové, kteří v Letohradě dokázali vyhrát už celkem třikrát. A dokázali vyhrát i své 3 kvalifikační jízdy a jednou být na 3. pozici. Ale podobně si vedli i Mencák s Bergerem a Mňuk s Langrem. Vyrovnaně jezdili i loňští mistři Sládek s Čížkem, dařilo se i Skalkovi s novým lyžařem Dolečkem. Naopak kvalifikace vůbec nevyšla Kuncovi s Prossem, kteří před Letohradem vedli tabulku českého šampionátu. Jednou sice vyhráli, ale jinak po několika kolizích dojížděli až na 4. nebo 5. pozici. Se 14 body byli tak klasifikováni jako 9. a museli nastoupit do finále "B". A Kuncovi se nedařilo ani na začátku finále "B". Nevyšel mu start, který je jinak jeho velkou předností. Po startu ztratil lyžaře a do boje o 2 postupová místa vyrážel na trať na beznadějné 11. pozici. Perfektní start se naopak povedl populárnímu Janu Zářeckému s lyžařem Ivanem Morávkem. A když ještě jeden z jezdců za nimi upadl v poslední zatáčce před cílem 1. okruhu a zpomalil tím další jezdce, Zářecký si vytvořil obrovský náskok. Během 10 kol neudělal žádnou chybu a radoval se tak z vítězství. Na 2. pozici jezdili dlouho Rous s Vykoukalem. Pak se přes ně dostali na 3 kola Lux s Glonkem, kteří se tak mohli poprvé dostat do finále "A". Ale poslední kola byla ve znamení obrovského náporu Pavla Kunce. Dlouho se zdálo, že Kunc se ze zadních pozic nedokáže dostat dopředu a že ani nezíská nějaké body. Ještě v 8. kole byl na 5. pozici. Ale v předposledním kole dokázal s lyžařem Prossem něco, co nikdo ze 700 přihlížejících diváků nečekal. Během kola dokázali předjet své 3 soupeře a dostali se na 2. postupovou pozici, kterou si pak s přehledem udrželi až do cíle. Start hlavního finále se vůbec nepovedl favorizovaným jezdcům. Po kolizi odjeli s velkou ztrátou Sládek s Čížkem, Kunc s Prossem i Skalka s Dolečkem. Naopak v dobrých výkonech pokračovali nenápadní jezdci Mňuk s Langrem. Ti se usadili na 1. Pozici, sledováni Mendíkem s Bergerem. Až do poloviny závodu se zdálo, že Mňuk s Langrem vedoucí pozici udrží a rozšíří seznam jezdců, kteří vyhráli závod MČR. Ale v 6. kole výborně jedoucí Mencák s Bergerem využili jezdecké chyby vedoucích jezdců a dostali se do čela. Závod dokázali vyhrát, a stali se tak letos prvními jezdci, kteří vyhráli 2 závody. Na stupně vítězů se dostali i vítězové z Klášterce Marek s Navrátilem. S místy na zadních pozicích se nemínili smířit Kunc ani Sládek. Oba jezdci ukázali přítomným divákům své jezdecké umění a dokázali se probít jezdeckým polem na 5. a 6. pozici. Po závodě se změnilo pořadí ve vedení seriálu. Na čelo se dostali Marek s Navrátilem se 75 body. O pouhý 1 bod mají méně Kunc s Prossem. Na 3. pozici se dostali bratři Šrolerové s 69 body. Pořadí závodu v Letohradě: 1. Jiří Mencák - Jonáš Berger, X- Sports Racing Team, Honda, 11:12,19, 2. Josef Mňuk - Filip Langer, Mňuk Motokros Team Vysoké Mýto, Yamaha, 11:13,68, 3. Vítězslav Marek - Jakub Navrátil, Cerman Racing Team, KTM, 11:15,30, 4. Patrik Šroler - Miroslav Šroler, Sidemotokrosklub Klášterec, Yamaha, 11:19,85, 5. Pavel Kunc - Roman Pross, Orion Racing Team Litomyšl, Honda, 11:27,60, 6. Josef Sládek - Petr Čížek, Dukla Racing, Honda, 11:31,94