Vyhledávat na webu
fr pl de en ua

Co se nevešlo do čísla 3/2010

4. závod MČR v motoskijöringu v Klášterci nad Orlicí

Na 700 spokojených diváků sledovalo 4. závod seriálu MČR v motoskijöringu Orion - Shiva KTM Cup 2010, který se jel 30. ledna v Klášterci nad Orlicí. Za krásného zimního a slunečního počasí měli možnost vidět dramatické kvalifikační jízdy i obě jízdy finálové. K závodu na zajímavé technické i rychlé trati nastoupilo celkem 23 dvojic. Díky přehlednosti trati "Kláštereckých břehů" měli diváci před sebou trať jako na dlani a mohli obdivovat jezdecké umění všech jezdců. O úskalí nového systému 12 kvalifikačních jízd se přesvědčili i 2 horcí favorité závodu Šroler a loňský mistr Sládek. Zatímco vedoucí jezdec šampionátu Kunc i Jiří Mencák 3x vyhráli a jednou byli 4., Šroler i Sládek si postup do finále museli vybojovat přes finále "B". Šroler doplatil na problémy s tlumičem v jedné jízdě, Sládek po kolizi s dalším jezdcem zamotal dokonale vlečné lano do své Hondy a nemohl dále pokračovat. Oběma jezdcům chyběl pouhý 1 bod k přímému postupu. Naopak příjemně své příznivce překvapil Jan Froněk, kterému vyrovnané výkony stačily k postupu. Jindy dramatické finále "B" mělo v Klášterci poklidný průběh. Oba favorité nejlépe odstartovali a bez problémů postoupili - 1. byli Sládek s Čížkem a 2. bratři Šrolerové. Ale na 3. místě, které znamenalo také mistrovské body za celkové 11. místo, se vystřídalo několik jezdců. V cíli se nakonec radovali populární Jan Zářecký s Ivanem Morávkem. Příjemným překvapením byl výkon mladé posádky František Kubíček - Lukáš Hovad. Oba jezdci jeli zatím pouze několik motoskijöringů hobby a před týdnem suverénně vyhráli závod v Letohradě - Kunčici. Během týdne je jeden z hlavních organizátorů seriálu MČR Jaroslav Lipenský, známý spíše jako "Jarri Kurri", přesvědčil pro účast v MČR a vyřídil jim potřebné náležitosti pro start v Klášterci. I když oba jezdci nastupovali k závodu s velkým respektem, dokázali po pěkném výkonu ve své mistrovské premiéře nejen postoupit do finále "B", ale díky 4. místu v něm i získat mistrovské body za celkové 12. místo. V čele hlavního finále "A" se na 1 kolo objevili domácí Skalka s Břízou. Pak je vystřídali Marek s Navrátilem a během dalších 11 kol si nenechali prvenství nikým vzít. Víťa Marek tak navázal na své zatím jediné prvenství v seriálu, které získal ve Sněžném v roce 2006. Za nimi byli v cíli bratři Šrolerové, kteří byli mohutně povzbuzováni domácími diváky a nevadil jim ani vadný tlumič jejich Yamahy. I když je hlavně v posledních kolech dojížděli Sládek s Čížkem, domácí bratři svoji pozici udrželi. O tom, že letos zatím nejlépe jezdí Kunc s Prossem, se mohli diváci přesvědčit i v Klášterci. Hned po startu měli kolizi a závod začínali vlastně z poslední pozice. Po bojovném a precizním výkonu, kdy se přes některé jezdce doslova přehnali, byli nakonec v cíli klasifikováni těsně na 4. pozici. Brzy po startu měli kolizi i další favorité Mencák s Bergerem. Ti ale svoji ztrátu nedokázali dojet. Pořadí závodu v Klášterci nad Orlicí: 1. Vítězslav Marek - Jakub Navrátil, Cerman Racing Team, KTM, 11:40,89, 2. Patrik Šroler - Miroslav Šroler, Sidemotokrosklub Klášterec, Yamaha, 11:49,02, 3. Josef Sládek - Petr Čížek, SMS motokrosu Pardubice, Honda, 11:44,80, 4. Pavel Kunc - Roman Pross, Orion Racing Team Litomyšl, Honda, 11:46,25, 5. Josef Mňuk - Filip Langer, Mňuk Motokros Team Vysoké Mýto, Yamaha, 11:56,13. I po 4 odjetých závodech jsou v čele Kunc s Prossem s 63 body, kteří mají vzácně vyrovnanou bilanci. Pokaždé byli ve finálové jízdě a jejich nejhorším výsledkem je 5. místo. Na 2. pozici poskočili díky vítězství Marek s Navrátilem (60 bodů), na 3. místě jsou Sládek s Čížkem s 57 body. O 1 bod méně mají bratři Šrolerové. Letošní seriál má vynikající úroveň a je jezdecky vyrovnaný. Vždyť zatím každý letošní závod vyhrála jiná dvojice.