Vyhledat na webu
zavřít
EN / DE / PL / FR
Vyhledávat na webu
fr pl de en
kalendář

Zalistujte si novou knihou Příroda Litomyšlska # aktualita z archivu #

obrázek k aktualitě Zalistujte si novou knihou Příroda Litomyšlska

Chodíte rádi relaxovat do okolní přírody? Pokud ano, tak pro vás máme tip na zajímavou knihu. Jmenuje se Příroda Litomyšlska a dozvíte se v ní informace o současném stavu místní fauny a flóry, v knize najdete i historická srovnání a možné lokality k navštívení.

Za literárním počinem stojí zoolog, dlouholetý ředitel DDM Litomyšl a milovník přírody Lubor Urbánek. „Ať jdete Litomyšlskem na sever, jih, západ i východ, máte pořád co objevovat,“ říká k místní přírodě. Kniha je členěna na celkem devět kapitol, přičemž každá z nich se věnuje jednomu specifickému tématu – například listnatým a jehličnatým lesům, skálám, lomům, loukám či přírodě v okolí lidských sídel. Nápad na vytvoření průvodce litomyšlskou krajinou měl autor několik desítek let a nyní se díky podpoře města podařilo tento sen realizovat. „Odjakživa mě štvalo, zejména pak po roce 1989, že byla Litomyšl inzerována jako město historie a kultury, ale dlouho nebyl zájem propagovat místní přírodu. To se nyní naštěstí změnilo,“ říká ke zrodu knihy Lubor Urbánek. Více než 40 let poznatků a zkušeností zpracoval za několik měsíců. Jak sám říká: „V hlavě to bylo celou dobu.“

Kniha Příroda Litomyšlska má popularizační charakter a je psána tak, aby ve čtenářích probudila zájem o okolí a zároveň je poučila. Na její přípravě se podíleli i grafik Jiří Lammel a historik Martin Boštík z Regionálního muzea v Litomyšli, kde již v minulosti Lubor Urbánek pomáhal s přípravou výstav o místní přírodě. Publikace se při popisování a srovnávání drží hranic bývalého okresu Litomyšl.

Obyvatelé si často myslí, že okolní faunu a flóru dobře znají, přesto možná v knize najdou věci, které nevěděli. „Nemám rád vypichování rekordů a unikátů, ale někoho možná překvapí, že jsme u nás zaznamenali pohyb vlka, rysa i losa. Místním botanikům se také podařilo objevit vstavač osmahlý, bylinu považovanou ve východních Čechách za vyhynulou. Nachází se zde i specifické druhy hmyzu a ptáků, najdeme i méně běžné druhy netopýrů a rostliny patřící do horských poloh,“ odtajňuje některá tajemství Litomyšlska Lubor Urbánek a dodává: „Podstatné je dát do souvislostí to, co znáte, s tím, co vidíte před sebou. Pak je pro vás matička Příroda otevřenou knihou, v níž se můžete dozvědět řadu zajímavostí.“

Publikace Příroda Litomyšlska vznikla ve spolupráci s městem Litomyšl a tiskárnou HRG. V informačním centru bude v prodeji na začátku června letošního roku, náklad činí 750 kusů. Její součástí je i seznam doporučené literatury, dostupné v místní knihovně a muzeu.

Youtube Litomyšl