Vyhledat na webu
zavřít
Vyhledávat na webu
en
kalendář

V republice je nouzový stav, všichni musí nosit roušky # aktualita z archivu #

obrázek k aktualitě V republice je nouzový stav, všichni musí nosit roušky

Vláda vyhlásila kvůli výskytu koronaviru nouzový stav na celém území Česka. Platí od čtvrtka 12. 3. od 14:00. Důvodem je ohrožení zdraví obyvatel. Kabinet také rozhodl o zpřísnění opatření. Od pátečního rána 13.3. vláda zakázala mimo jiné veřejné i soukromé akce s účastí přesahující 30 osob.

Lidé nebudou moci od půlnoci ze středy 18. 3. na čtvrtek 19. 3. mimo domov bez zakrytých dýchacích cest, ať už rouškou, šátkem nebo šálou. 

Na veřejnosti maximálně ve dvou – ministr zdravotnictví Adam Vojtěch zavedl nové mimořádné opatření. Platné je od 24. 3. Opatření se netýká třeba lidí ve společné domácnosti, nebo na pohřbech.

Vláda omezila volný pohyb osob. Lidé se nesmí pohybovat volně venku. Opatření platí od pondělního rána 16. března až do 1. dubna. Zákaz pohybu má výjimky, které vyjmenovalo vládní usnesení: cesta do zaměstnání a zpět, nezbytné cesty za rodinou nebo blízkými a cesty k obstarání potravin, drogistického zboží, léčiv a krmiva pro zvířata. Možné je také vycházet na poštu, úřady, banky nebo na čerpací stanice. Lidé mohou vycházet, pokud potřebují tyto věci zařídit pro rodinu či osoby blízké. Možné je nadále navštěvovat lékaře. Česká lékařská komora nicméně doporučila svým členům, aby odložili plánované kontroly a zůstali k dispozici akutním pacientům.

Pohyb venku je umožněn také těm, kteří ho potřebují k výkonu povolání, jako jsou bezpečnostní složky, lékaři, poskytovatelé zdravotní, sociální a veterinární péče. Stejná pravidla platí také pro zásobování a rozvážkové služby, obsluhu veřejné hromadné dopravy a také pro ty, kteří poskytují dobrovolnickou činnosti nebo duchovní péči. Výjimka umožňuje také cestovat lidem zpátky do jejich bydliště. Počítá také s pořádáním pohřbů.

Mezi 20:00 a 6:00 není možné od pátku 13. 3. využívat stravovací provozovny. Vláda zakázala s účinností od 13. března od 6:00 divadelní, hudební, filmová a další umělecká představení, sportovní, kulturní, náboženské, spolkové, taneční, tradiční a jim podobně akce a jiná shromáždění, výstavy, slavnosti, poutě, přehlídky, ochutnávky, trhy, a veletrhy, vzdělávací akce, a to jak veřejné, tak soukromé, s účastí přesahující ve stejný čas 30 osob, a to do odvolání tohoto mimořádného opatření. Tento zákaz se nevztahuje na schůze, zasedání a podobné akce ústavních orgánů, orgánů veřejné moci, soudů nebo na pohřby. Od pátku se také v čase mezi 20:00 do 6:00 zakazuje přítomnost veřejnosti v provozovnách stravovacích služeb. Už od pátečních 06:00 pak musí zastavit provoz stravovací služby v nákupních centrech. Od 6:00 se také zakazuje přítomnost veřejnosti v provozovnách poskytovatelů některých služeb jako sportoviště, posilovny, přírodní a umělá koupaliště, solária, sauny, wellness služby, hudební a společenské kluby, zábavní zařízení, veřejné knihovny a galerie.

Kvůli zamezení možné nákaze novým koronavirem se neotevřou obchody s výjimkou potravin, lékáren, drogerii, benzinových pump a některých dalších. Vláda na základě nouzového stavu rozhodla také o uzavření všech restaurací, pivnic, barů a podobných zařízení s výjimkou například závodního stravování. Opatření platí od soboty 14. 3. od 06:00 do 24. března do 06:00. Na 10 dní bude také zakázána činnost provozoven stravovacích služeb v nákupních centrech s plochou přes 5000 metrů čtverečních. Zákaz provozu heren a kasin v usnesení není omezen konečným termínem 24. března 06:00, jako je tomu u ostatních opatření.

V prodejnách potravin budou od čtvrtka 19. 3. mezi 10:00 a 12:00 smět nakupovat pouze lidé nad 65 let, rozhodla vláda. Opatření má chránit před koronavirem. Vymezený čas budou mít senioři i v lékárnách a drogeriích.

Od půlnoci z neděle 15. 3. na pondělí 16. 3. začne platit zákaz vycestování z tuzemska do zahraničí českým občanům a cizincům s trvalým nebo přechodným pobytem. Výjimku dostanou lidé, kteří dojíždějí za prací do vzdálenosti 100 kilometrů od českých hranic nebo řidiči kamionů. Ve stejný čas začne platit zákaz vstupu všech cizinců na území Česka.

V souvislosti s vládou vyhlášeným nouzovým stavem přistupuje Nemocnice Pardubického kraje (NPK) k řadě vnitřních opatření a omezení, která se dotknou jak zaměstnanců, tak pacientů. Epidemiologická komise Nemocnice Pardubického kraje doporučila postupné utlumování plánované operativy a uzavření poraden. Výjimku mají onkologicky nemocní pacienti, jejichž vyšetření by měla probíhat ve standardním režimu. Ambulance pro pacienty fungují.

Již v minulosti došlo k uzavření základních, středních, vyšších odborných a vysokých škol.

 


Situace se mění každým okamžikem, více informací ověřených informací najdete například na:

vlada.cz

mzcr.cz

pardubickykraj.cz/koronavirus

ceskatelevize.cz

Youtube Litomyšl