Vyhledat na webu
en
kalendář

Úředníci schválili v územním řízení dva úseky dálnice # aktualita z archivu #

Foto: vizualizace ŘSD na YouTube.com

V pátek 13. prosince vydal stavební úřad kladná územní rozhodnutí ke dvěma úsekům dálnice D35 v okolí Litomyšle, a to Džbánov–Litomyšl a Litomyšl–Janov. V případě, že tato rozhodnutí nabudou právní moci, bude možné pokračovat v další přípravě výstavby dálnice.

V pátek 13. prosince vydal stavební úřad kladná územní rozhodnutí ke dvěma úsekům dálnice D35 v okolí Litomyšle, a to Džbánov–Litomyšl a Litomyšl–Janov. V případě, že tato rozhodnutí nabudou právní moci, bude možné pokračovat v další přípravě výstavby dálnice.

Jsem rád, že trasa dálnice, kterou jsme jako zastupitelé podpořili, získala první důležité razítko. Posunuli jsme se tak o maličký kousek k tomu, abychom dálnici měli. Nicméně se dá očekávat, že proti rozhodnutí budou podána odvolání občanů, kteří se schválenou trasou dálnice nesouhlasí. Dálnici ale nutně potřebujeme, protože jak se můžeme přesvědčit každý den, Litomyšl je na průtahu ucpaná tranzitní dopravou, které nás dálnice zbaví,“ okomentoval rozhodnutí stavebního úřadu místostarosta Radomil Kašpar.

Někteří účastníci řízení již s rozhodnutím vyjádřili nespokojenost. „Jsme rádi, že se i Litomyšl dokáže inspirovat osvědčenými postupy a vydává zásadní rozhodnutí k dokumentaci, která leží na úřadě roky, tak, aby dva týdny na jejich prostudování a případnou přípravu odvolání připadly na vánoční svátky. Vydání hned dvou rozhodnutí v jeden den je mistrovské dílo. Tento postup pomohl k uvolnění atmosféry i jinde, v Litomyšli nelze očekávat nic jiného,“ uvedl za spolek Živé Kornice Petr Chaloupka.

Stavební úřad dle dostupných informací vydal rozhodnutí ihned po tom, co ho odpovědní úředníci dokončili. Správní řád přitom neumožňuje zdržovat vydání rozhodnutí s ohledem na svátky či dovolené účastníků řízení. Ve středu 8. ledna stavební úřad evidoval již pět odvolání proti územnímu rozhodnutí.

Územní řízení o vyčleněném úseku dálnice kolem Kornic by podle současných odhadů mohl krajský úřad vydat ještě v roce 2020.

Radní v prosinci přijali usnesení, v němž podporují záměr České Třebové v přímém napojení na dálnici křižovatkou ve tvaru „T“ tak, aby se občané České Třebové a okolí, v případě, že pojedou na dálnici přes Litomyšl, napojili na dálnici přímo, bez nutnosti projíždět obydlenou oblastí Prokop, kolem historického zámeckého areálu a naší největší základní školy. -mv-

Youtube Litomyšl