Vyhledat na webu
en
kalendář

Smetanova Litomyšl mění program, ale bude! # aktualita z archivu #

Foto: Smetanova Litomyšl

V důsledku restriktivních opatření proti šíření koronavirové nákazy je nucena řada pořadatelů rušit letošní kulturní akce. To se však netýká Národního festivalu Smetanova Litomyšl. Pořadatelé upravili její 62. ročník tak, aby se mohl konat i za aktuálních podmínek.

Nově bude program tvořit cyklus exklusivních komorních koncertů ve výjimečných prostorách a pro malý počet diváků, interprety budou špičkoví čeští umělci. Festival se bude konat v termínu od 2. do 12. července 2020 a závěrečné tradiční Velké finále se uskuteční až na podzim. Původní program se pochopitelně ruší a držitelům zakoupených vstupenek bude vráceno vstupné.

Zahajovací koncert ve čtvrtek 2. července bude v přímém přenosu vysílat Česká televize. Ukáže dějiště festivalu – nádherný litomyšlský zámek v jeho přirozené kráse, bez jinak nezbytné konstrukce jeviště a tribuny. Využije nejen zámecké nádvoří, ale i arkády, unikátní divadélko a další interiéry. Především tam se ostatně uskuteční i následující každodenní festivalové koncerty se sólisty a komorními ansámbly. Pořady ale budou i v litomyšlských chrámech, kde si omezený počet návštěvníků užije míst pouze s dokonalým poslechem a výhledem. MÚZA NADĚJE jako ročníkové téma přitom zůstává. „Festival v této podobě je symbolem naděje, že se dá každá překážka překonat, jen se nesmíme nechat zlomit. Je nadějí na lepší časy, ale také novou nadějí pro české hudebníky, kteří se budou moci po dlouhé době vrátit na pódium a znovu rozdávat radost posluchačům,“ uvádí ředitel festivalu Jan Pikna. Jindy neopakovatelný zážitek účastnit se takových koncertů bude mít opravdu jen hrstka diváků. Na počátku půjde do prodeje necelých 50 vstupenek na pořad, pokud se bude postupně zvyšovat povolený počet shromážděných osob, uskuteční se další vlny předprodeje. „Máme málo informací, nevíme, jak se bude situace vyvíjet a jak bude vypadat na začátku července. Umíme ale dobře improvizovat a snad se dokážeme přizpůsobit všem podmínkám,“ věří ředitel. Na přípravu dramaturgie se těší umělecký šéf festivalu Vojtěch Stříteský: „Příležitost sestavit program Smetanovy Litomyšle výhradně z komorní hudby je úžasná výzva. Běžně totiž u nás tvoří spíše doplněk k operám a velkým koncertům a zůstává tak trochu ve stínu. Přitom je její zásoba takřka nevyčerpatelná, je tak nádherná a máme pro ni tak skvělé interprety, že bude radostí z ní sestavit doslova náhrdelník plný hudebních démantů.“

Program bude zveřejněn 8. června, vstupenky se začnou prodávat ve středu 10. června. „Vážíme si mimořádné podpory partnerů, donátorů a mecenášů, kteří nám zůstali a podrželi nás. V těžké situaci se pozná, kdo opravdu věří v nenahraditelnost kultury a její nesmírný význam pro identitu a duchovní úroveň národa. Děkujeme těm, kteří nás mají rádi a dávají Smetanově Litomyšli naději přežít,“ dodává s vděčností Jan Pikna. Podpořit organizátory mohou příznivci festivalu také tím, že jim ponechají část dříve zaplaceného vstupného. Pořadatelé se zavázali, že výnos použijí i pro pomoc nezávislým hudebníkům. Podrobné informace o vracení vstupného budou uvedeny na internetových stránkách festivalu, vracet se bude postupně až po otevření prodejních míst. Nárok na vrácení je třeba uplatnit výhradně v místě nákupu, vstupné zaplacené přes internet bude vráceno automatickou návratovou transakcí na účet kupujícího.

Informace o vracení vstupného

Vstupenky zakoupené u prodejce (v informačním centru, v předprodejní kanceláři Smetanovy Litomyšle)

Nárok na vrácení vstupného je třeba předložením originálu vstupenky uplatnit výhradně v místě nákupu, vstupné vrací ten prodejce, jemuž byla provedena úhrada vstupenek (hotově, kartou přes terminál).

Vstupenky zaplacené elektronicky po internetu

Vstupné uhrazené elektronicky (převodem z účtu, kartou přes platební bránu) se vrací návratovou transakcí automaticky na tentýž účet, z něhož bylo zaplaceno. To platí pro vstupenky doma vytištěné (HOMEticket) i pro vstupenky elektronicky zaplacené a následně vyzvednuté v prodejním místě. O navrácení platby není nutné žádat. Vracet se začne od 15. května, je však třeba zachovat trpělivost, vzhledem k mimořádné situaci a množství operací může vracení probíhat i více dnů.

Vstupenky zakoupené na dobírku

Předprodejní kancelář Smetanovy Litomyšle bude kupující sama kontaktovat a dohodne s nimi způsob vrácení uhrazené částky.

Možnost podpory Smetanovy Litomyšle

Omezená varianta 62. ročníku s sebou nese i krácená plnění partnerů, sponzorů a snížení dotací. Pořadatelé dělají vše proto, aby situaci ekonomicky ustáli, vítaná však bude každá finanční pomoc, umožňující také přípravu dalších ročníků. Rozhodnete-li se podpořit organizátory tím, že jim ponecháte dříve zaplacené vstupné nebo jeho část, zašlete v případě elektronické platby takovou informaci do 15. května na tickets@smetanovalitomysl.cz, aby neproběhlo automatické navrácení. U zakoupených vstupenek u prodejce stačí vstupenky prostě nevrátit a skartovat je.

 

V případě nejasností dotazy zasílejte na email: tickets@smetanovalitomysl.cz, případně volejte na tel. 461 616 070 nebo 602 457 338.

Youtube Litomyšl