Jedinečná soutěžní přehlídka Park čtvrtstoletí navazující na soutěž Park roku sleduje, jak se v průběhu let vyvíjela oceněná díla, jak uchovala svou kvalitu a naplnila původní záměry autorů. Parky totiž nejsou hotovým produktem – vznikají jako výsledek souhry projektování, realizace a dlouhodobé péče. Do hodnocení se přihlásilo dvacet dva výjimečných parků. Jeden z nich získá Cenu veřejnosti, o jejímž držiteli rozhodnou hlasující prostřednictvím webu www.parkctvrtstoleti.cz, na kterém jsou díla představena. Hlasování probíhá od 15. července do 28. září 2025.
Petr Mičola, krajinářský architekt a člen poroty, vnímá přehlídku jako pozoruhodnou sondu do současné zahradní a krajinářské tvorby. „Za mezník považuji Klášterní zahrady v Litomyšli – nejen proto, že vznikly na začátku nového tisíciletí, ale protože ukázaly, že park může být skutečným uměleckým dílem. Právě toto dílo naplno připomnělo městům a obcím, jakou hodnotu mají volné parkové plochy,“ říká.
O hlavní ocenění se ucházejí parky napříč celou republikou. Vítěz, který získá titul Park čtvrtstoletí, vzejde z hodnocení odborné poroty, která soutěžní díla navštíví od 15. do 19. září 2025. Parky budou porotci posuzovat podle jasně stanovených kritérií – od toho, jak park obstál v čase, přes urbanistické a technické řešení, kvalitu zahradnické práce a použití rostlin, až po úroveň péče a udržitelnost z ekonomického, environmentálního i sociálního hlediska. Vedle hlavního ocenění může porota udělit i další ceny, například za výjimečný přínos v oblasti biotechnologií, environmentální či koncepční řešení, inovace nebo participace veřejnosti. Ondřej Kofroň, koordinátor městské zeleně v Písku a rovněž člen poroty, vnímá přehlídku jako příležitost ke zpětnému pohledu i odbornému porovnání. „Těším se na srovnání jednotlivých děl, jak vypadala při někdejším ocenění a v současnosti. Zajímat mě bude, do jaké míry péče ovlivnila původní záměry architektů – a jestli jsou parky pro návštěvníky stále funkční a přívětivé,“ říká.
Přehlídku pořádají Svaz zakládání a údržby zeleně (SZÚZ) a Společnost pro zahradní a krajinářskou tvorbu (SZKT) – dvě profesní organizace, které dlouhodobě působí v oblasti zahradní a krajinářské tvorby. Sdružují odborné firmy, krajinářské architekty, arboristy, správce zeleně a instituce, věnují se vzdělávání, prosazování standardů kvality a podpoře udržitelné péče o zeleň. Přemysl Krejčiřík, krajinářský architekt a člen poroty, vnímá návrat k dříve oceněným parkům jako důležitou součást profesní odpovědnosti. „Některá díla stárnou, jiná vyzrávají. Je dobře, že se naše profesní organizace vrací k významným realizacím a sledují, jak se rozvíjejí. Těším se zejména na Komenského sady ve Zlíně, které byly před lety oceněny jako Park desetiletí,“ říká. Eva Voženílková, zástupkyně Ministerstva životního prostředí a členka poroty, považuje své zapojení za jedinečnou příležitost poznat, jak parky fungují z pohledu veřejnosti. „Zajímá mě, jak se tvůrci vyrovnali s limity konkrétního místa, požadavky investorů i různorodými potřebami uživatelů – a jestli se v těchto prostorech lidé opravdu dobře cítí,“ říká.
Do přehlídky se mohli přihlásit autoři projektů, investoři nebo správci či zhotovitelé, vždy se souhlasem investora i projektanta. Z více než 70 děl, která byla oceněna v soutěži Park roku v letech 2002–2023, se přihlásilo 22 realizací. Z toho 9 patří mezi vítěze předchozích ročníků. Rostislav Ivánek, zahradník, dlouholetý propagátor oboru a člen poroty, oceňuje široký časový záběr přihlášených parků. „Jsou tu díla stará dvacet let i ta zcela nová – bude zajímavé sledovat, co s parkem udělá čas. Mrzí mě, že někteří možnost přihlásit se nevyužili, ale o to víc si cením odvahy těch, kteří do přehlídky vstoupili. A děkuji SZÚZ za to, že dlouhodobě vytváří prostor pro prezentaci výsledků práce českých zahradníků,“ dodává. Silné zastoupení má Brno s pěti díly a Praha se čtyřmi. Z hlediska krajů vedou Jihomoravský kraj, Praha a Středočeský kraj, každý se sedmi přihlášenými projekty. Nejčastěji zastoupeným autorským týmem je Ateliér zahradní architektury Zdeňka Sendlera a Václava Babky, jejichž práce byly v minulých letech opakovaně oceňovány.
Výsledky přehlídky budou oznámeny 30. září 2025 na slavnostním galavečeru v Místodržitelském paláci v Brně. Všechna přihlášená díla budou zároveň představena na veřejné výstavě na Moravském náměstí, která se uskuteční od 26. září do 13. října 2025. Návštěvníci tak budou mít možnost nahlédnout do příběhů jednotlivých parků – nejen jako do součástí městského prostoru, ale i jako do výsledků tvůrčí spolupráce projektantů, realizátorů a správců zeleně.
Ing. Jana Šimečková, ředitelka
SZÚZ
simeckova@szuz.cz
tel. 777581544