fr pl de en ua
kalendář

Karatistka Kašparová opět mistryní republiky

obrázek k Karatistka Kašparová opět mistryní republiky
MČR v olympijském karate 2020 se konalo v pardubické Enteria Areně těsně před Vánoci. Český svaz získal pro pořádání této soutěže výjimku od ministerstva zdravotnictví, proto se také musela několikrát odložit, aby pořadatelé dokázali splnit všechny hygienické podmínky. Dalším problémem, plynoucím z „covidového roku“, byla kvalifikace na MČR, protože se vinou epidemiologických opatření nemohly přes rok konat všechny soutěže, v nichž závodníci sbírají potřebné body.

Bylo tak složité určit, kdo si start na „republice“ zaslouží. Nominaci na soutěž proto určily krajské svazy a užší výběr mělo na starosti vedení reprezentace. Do každé kategorie bylo nominováno pouze osm závodníků z celé ČR, o každé místo na startovní listině byl velký boj a my jsme si nakonec mohli oddechnout, protože z našeho oddílu Karate-do Litomyšl byla vybrána a následně i potvrzena Anna Kašparová. Touto nominací ale těžkosti neskončily, neboť Anička od září trochu zhubla, takže nemohla startovat v kategorii +68 kg jako doposud, ale přesunula se o váhovou kategorii níž, tedy -68 kg.

Nakonec byly všechny administrativní překážky překonány a v nedělní ráno Anna Kašparová s trenérem Jiřím Smékalem mohli vyrazit do Pardubic, kde je jako všechny ostatní čekaly nejprve testy na Covid-19. Naštěstí prošli s negativním výsledkem a mohli se začít připravovat na soutěž. S ohledem na nižší počet účastníků v kategoriích se nesoutěžilo vyřazovacím způsobem, ale systémem „každý s každým“ a nejlepší dva se pak utkali o zlato.

Anička byla nominována do dvou věkových kategorií, mezi ženy a do U21, tedy do 21 let. Nejdříve se konala soutěž kumite žen -68 kg. Naše závodnice byla tentokrát více nervózní nejen kvůli tomu, že byla v pro ni neznámé váhové kategorii, ale také proto, že v průběhu roku neměla mnoho času na přípravu kvůli covidovým restrikcím a především školním povinnostem. Ale je to bojovnice a prošla až do finále, i když to nebylo tak suverénní, jak jsme od ní za normálních okolností zvyklí. Ve finále potkala se závodnicí Tušlovou z českobudějovického Fight Clubu. Zápas byl zpočátku z obou stran velmi opatrný, až rozhodčí musel obě napomínat za pasivitu. Nakonec štěstí přálo Tušlové, když získala tak první bod a tím i výhodu. Anička sice vzápětí bodové skóre srovnala, ale do konce zápasu zbývalo už málo času a soupeřka v posledních vteřinách jen ustupovala a bránila – to, že získala bod jako první, rozhodlo o jejím vítězství. Anna Kašparová se tak stala vicemistryní republiky.

V druhé kategorii do 21 let z naší závodnice nervozita už spadla, a tak jsme se dočkali i jejího pověstného tvrdého kopu sice za něj byla napomínána, ale na výsledek zápasu to nemělo vliv. I když to stále nebylo tak suverénní, jak by mohlo být, prošla vcelku hadce až do finále, kde opět narazila na Tušlovou. Průběh tohoto zápasu byl podobný tomu předchozímu, Tušlová ustupovala a čekala na vhodnou chvíli při akci Kašparové, aby proti ní mohla vyrazit bodovanou vstřícnou technikou. Ta se jí ale nepovedla udělat a Anička ji proháněla po celém tatami. Na konci časového limitu svítilo skóre 0:0. O vítězi tak rozhodovali rozhodčí, poměrem 4:1 zvítězila zcela zaslouženě Anna Kašparová a stala se mistryní republiky v kategorii do 21 let. Celkově si tedy z mistrovství České republiky odvezla zlato a stříbro a rozšířila sbírku svých medailí o další, navíc tentokráte ve váhové kategorii, v níž normálně nestartuje. S ohledem na to, že to byly pro Aničku po roce první velké závody, předvedla dobrý výkon, odhodlání a skvělou kondici.