Vyhledat na webu
zavřít
EN / DE / PL / FR
Vyhledávat na webu
fr pl de en
kalendář

Chystá se průzkum spokojenosti se stavem náměstí # aktualita z archivu #

obrázek k aktualitě Chystá se průzkum spokojenosti se stavem náměstí

Smetanovo náměstí je jednou z nejkrásnějších částí Litomyšle. Zároveň se pyšní několika unikáty. Dosahuje délky téměř 500 metrů a na rozdíl od okolních měst to v něm skutečně žije. V okolí bydlí stovky lidí a na náměstí najdeme desítky obchodů s různým sortimentem, stejně tak jako davy kolemjdoucích.

Je tedy logické, že vedení města stav náměstí a spokojenost Litomyšlanů s jeho fungováním zajímají. V následujících týdnech proto budou občané bydlící či podnikající na náměstí osloveni naší spolupracovnicí s dotazníkem. V dokumentu budou moci pojmenovat pozitivní věci, které se jim na fungování lokality líbí, sepsat negativa, jež by podle nich město mělo řešit, a sami budou moci rovněž navrhovat opatření pro to, aby se mohlo Smetanovo náměstí vyvíjet k spokojenosti těch, kteří tam bydlí či pracují.

Nápad na tento průzkum veřejného mínění vzešel z odborné pracovní skupiny Naše náměstí, jejíž členové si v minulosti dali za úkol zmapovat stav této části města a navrhovat opatření, která budou ku prospěchu obyvatel a podnikatelů. „Je potřeba pojmenovat potřeby všech, kteří se na náměstí pohybují. Jiné požadavky má město, vlastníci domů, podnikatelé, další zase obyvatelé a návštěvníci. Chceme vyvolat dialog mezi městem a dalšími subjekty, na základě toho pak pojmenovat nešvary a pokusit se je vyřešit,” vyjmenovává některé cíle člen skupiny a náměstek hejtmana Michal Kortyš. Kromě toho se odborná pracovní skupina věnuje také například hrozbě vylidnění náměstí a otázce oprav a investic do něj.

Právě opravy nemovitostí na Smetanově náměstí jsou součástí zmíněného dotazníku. „Několik let zde máme dotační program, v němž nabízíme příspěvek na opravu průčelí historických objektů. Ačkoliv se nám lidé hlásili a hlásí, tak mám pocit, že jej občané nevyužívají v maximální možné míře. Zajímá nás, proč tomu tak je, a zda jim můžeme nějakým způsobem více vyjít vstříc,” vysvětluje starosta Radomil Kašpar.

V minulosti se v souvislosti s náměstím řešila například otázka parkování, v loňských číslech Lilie jsme rovněž informovali o plánech architektů na proměnu okolí morového sloupu. Ačkoliv dotazník osloví lidi přímo bydlící na náměstí, své návrhy a názory mohou prostřednictvím mailu na adresu nasenamesti@litomysl.cz sdělit i obyvatelé dalších částí Litomyšle.

Dotace na opravu objektů v městské památkové rezervaci

V letošním roce je opět vypsán dotační program na obnovu venkovního pláště objektů v hlavním uličním průčelí, a to bez ohledu na to, zda je, či není tato budova památkově chráněná. Zájemci o dotaci mohou své žádosti předkládat od 16. března do 15. června. Podpory se mohou dočkat všichni, kteří opravují domy či podloubí v celé památkové zóně, což je pro letošní rok novinka. V minulosti šlo žádat o podporu pouze u objektů na Smetanově náměstí. V závislosti na povaze projektu může příspěvek města dosáhnout výše 70 tisíc korun. Další informace včetně podmínek a formuláře pro přihlášení najdete na webu města ve vypsaných dotačních programech.

Youtube Litomyšl