Vyhledat na webu
zavřít
EN / DE / PL / FR
Vyhledávat na webu
fr pl de en
kalendář

Betlémáři Litomyšlska # aktualita z archivu #

Patnáctá pobočka Českého sdružení přátel betlémů v České republice s názvem Betlémáři Litomyšlska byla ustavena v pátek 24. ledna v prostorách hotelu Sofia v Litomyšli.

Patnáctá pobočka Českého sdružení přátel betlémů v České republice s názvem Betlémáři Litomyšlska byla ustavena v pátek 24. ledna v prostorách hotelu Sofia v Litomyšli. Pobočka, které předsedá paní Danuše Slabá, čítá zatím devatenáct členů, zhruba pět z nich se řadí mezi aktivní řezbáře. Neformálním členem se stal pro svůj nesporný talent a zájem o věc také dvanáctiletý betlémář Vojtěch Večeře. "Činností naší pobočky bychom měli získat přehled o tvorbě a existenci betlémů na Litomyšlsku a o tradici betlémářství v naší oblasti", říká Danuše Slabá.

Oblast je to rozhodně zajímavá. Setkáváme se tu jak s betlémy malovanými, tak i vyřezávanými a dokonce i keramickými. V uplynulých sedmdesáti letech tu vznikly nádherné betlémy, jež jsou dosud součástí rodinné tradice (například betlém pana Jandery), nebo těší návštěvníky muzeí (například Svobodův betlém, léta stavěný u Bezdíčků, který je nyní součástí expozice královéhradeckého muzea). Sdružení má též pomoci předcházet definitivním ztrátám často opravdových skvostů, které plynou nejen z finanční tísně současných majitelů, ale také, a možná především, z neznalosti.

"Jsem toho názoru, že betlém je součástí české kultury", říká PhDr. Vladimír Vaclík, prezident Světové betlémářské federace a předseda Českého sdružení přátel betlémů, který byl ustavující schůzi v Litomyšli osobně přítomen. "Betlém je záležitost vysloveně náboženská, ovšem já ji vnímám i z hlediska uměleckého. V Evropě existují dva proudy - jedním je naše sdružení a druhým muzea, která betlémy studují z pohledu etno-grafického, kunsthistorického. My máme to štěstí, že u nás jsme lidé věřící, kteří k tomu mají vztah filozofický či citový, ale zároveň jsme erudovaní, takže tyto dva proudy spojujeme. To považuji za budoucnost celého bádání o betlémech," dodává Vladimír Vaclík. O budoucnost pobočky v Litomyšli strach nemá. Důvodem je různorodost skladby jejích členů, kteří se navíc těší společenské vážnosti a důvěře, ale také velké zaujetí předsedkyně a celé její rodiny. Dr. Vaclík také věří, že Betlémáři Litomyšlska budou jedni z těch, kteří ze jeden a půl roku představí své práce na plánované výstavě betlémů v rámci Světového kongresu v Praze.

Youtube Litomyšl