fr pl de en ua
kalendář

Atletické okénko - listopad

obrázek k Ilustrační foto: Tirza van Dijk, Unsplash.com
Letošní nešťastná sezona na dráze skončila finálovými soutěžemi žákovských družstev. Byli jsme pořadateli krajského finále mladšího žactva a přes nejisté počasí a omezení coronavirem přijelo do Litomyšle všech dvanáct kvalifikovaných družstev a pořádající oddíl zvládl celý náročný program. Obě kategorie ovládli mladší žáci a žákyně z Pardubic a Chrudimi. Do finále se probojovaly i litomyšlské mladší žákyně a obsadily 5. místo.

Nejlépe se dařilo výškařkám Gultové, Voleské (139) Lorencové P. (133), oštěpařkám Kutové (26,42), Gultové (26,30), sprinterce Kotyzové na 150 metrů, Šmejdové a Škeříkové na 800 metrů a Vysoké v běhu na 60 metrů překážek.

Ve Svitavách se uskutečnilo finále přípravek, ve Vysokém Mýtě soutěžily děti z přípravek jako jednotlivci. Mezi děvčaty vyniká Kotyzová, která vyhrála dálku (457) a byla druhá v běhu na 60 metrů (9,01), z chlapců se dařilo Jůzovi a Čápovi. Čtyřčlenná družstva obsadila až 8. místo. V soutěžích těch nejmladších se výrazně zvýšila konkurence, zéjmena v našem regionu. Nové atletické stadiony vznikly v České Třebové, Lanškrouně a jsou novou motivací pro tamní děti, objevila se i nová družstva z Dlouhé Třebové a Žamberka, kde jsou především učitelé věnující se atletice. V okolních městech také není taková konkurence nebo nabídka sportů jako v Litomyšli. Bohužel v Litomyšli vymizela atletika ze středních škol a středoškoláky vídáme sporadicky sportovat hlavně při majálesech. Rovněž na základních školách chybí tělocvikáři, kteří by se věnovali atletické přípravě, tak důležité pro všechny pohybové sporty. Litomyšlští atleti pracují s mládeží jinde, P. Baar vede dorostence v Pardubicích, J. Švec vede družstvo žáků v Chrudimi, P. Doseděl mladší učí TV v České Třebové a V. Kozák začal letos učit v Ústí nad Orlicí.

Na závěr ještě poslední zajímavé výsledky jednotlivců. Veterán I. Strnad vyhrál skok o tyči na otevřeném Mistrovství Rakouska v St. Pölten, mladší žák V. Voříšek překonal v kouli 15 metrů (15,26), v oštěpu 40,35. Patrně posledním letošním závodem na dráze bylo atletické pondělí za účasti kvalitních vrhačů ze Sparty Praha - koule Císař (14,64), disk Pěšťák (47,52), kladivo Parkaurová (41,23).