Vyhledat na webu
zavřít
EN / DE / PL / FR
Vyhledávat na webu
fr pl de en ua

Starostova odpovědna Odpověď starosty

dne 07. 10. 2016 11:09:17 se dotazoval Petr Musílek

Zůstat občanem Litomyšle - ano či ne?

Dobrý den,
již delší dobu řeším, zda zůstat občanem Litomyšle či ne. Z nostalgie k rodnému městu i z praktických důvodů(volební právo) si nechci přehlašovat trvalé bydliště do Prahy, kde se dlouhodobě zdržuji.
Na druhou stranu mne od trvalého bydliště v Litomyšli odrazuje např. povinnost platit poplatek za odpad - musím platit v Praze i v Litomyšli (prominutí poplatku mi na MěÚ Litomyšl zamítli).
Možná by stálo za to, zamyslet se selskýn rozumem nad tím, zda není lepší prominutí poplatku za odpad(který v Litomyšli neprodukuji), než ,,přijít´´ o dalšího občana. Protože pak Litomyšl přijde i o peníze z rozpočtového určení daní, což je tuším zhruba 8000 Kč - 9000 Kč ročně? Např. za 10 let spolu s poplatkem za odpad řádově 100 000 Kč (!!!)
Jistě je mnoho ,,obyvatel´´ Litomyšle bydlících jinde, kteří si chtějí v Litomyšli ponechat trvalý pobyt, ale úřednícký přístup MěÚ je od toho nakonec odradí. A nemusí se to týkat právě toho poplatku za odpad. Já platbu těch cca 600 Kč snad přežiji:-), ale pro někoho to může být poslední kapka.

S pozdravem
Petr Musílek


Odpověď ze dne 10. 10. 2016 10:04:50:


Dobrý den,


důvodem této nelogičnosti je to, že Praha používá jiný systém výběru poplatků za odpad. Pokud by měla stejný systém jako Litomyšl, platil byste pouze v Litomyšli. Je těžké podobné případy osvobodit vyhláškou. Jak by se prokazovalo, že tady skutečně odpad netvoříte, jak by se potom řešili např. studenti, kteří se také většinou zdržují mimo Litomyšl atd. Že je to nelogické, s tím lze souhlasit a samozřejmě si uvědomujeme i popisované návaznosti. Nicméně úplná logičnost a spravedlivost se do systému místního poplatku nedá vnést. Radek Kašpar

 
Odběr novinek Youtube Litomyšl