Vyhledat na webu
zavřít
EN / DE / PL / FR
Vyhledávat na webu
fr pl de en

Starostova odpovědna Odpověď starosty

dne 23. 11. 2021 18:33:31 se dotazoval Obyvatel Zahájské ulice

Zahájská ulice

Dobrý den pane starosto,
dovolte mi dotaz na stav Zahájské ulice. Zima je za dveřmi a pořád to na ní vypadá jako na staveništi.
Jaké jsou plány dostavby? Bylo slibováno, že všem obyvatelům v postižené lokalitě dorazí dopis s informacemi, jak a kdy bude stavba a s ní spojená omezení probíhat. A na co se máme připravit. Dosud se tak nestalo.
Místo toho žijeme už půl roku na staveništi, denně musíme snášet neurvalé chování stavebních dělníků, blokujících nám často jedinou cestu domů. Chápu, že občas musí na stavbu projet bagr, náklaďák atd., ale 2 stavební stroje, stojící na šířku celé cesty, ve kterých 10 minut kecají 2 řidiči a na námitky z vozidla, snažícího se projet, reagují slovy „máte si jezdit jinudy“ jsou už asi trochu moc. Zvlášť, když jiná cesta neexistuje…
Není ani možné si nechat domů cokoliv dovézt, neboť na zákazových cedulích není doplněna Dopravní obsluha a jejich pracovníci jsou ne vždy ochotni riskovat pokuty.
Chápu, že je třeba silnici opravit a snad se to i podaří, ale vážně je nutné, aby stavba cca kilometru silnice, byť spojená se zásahy do plynové a vodovodní sítě, trvala takto dlouho?
Děkuji za názor…


Odpověď ze dne 25. 11. 2021 14:53:26:

Vážený pane, který jste se (bohužel) zapomněl podepsat, ale měl jste čas vytvořit si originální emailovou adresu,


trvalo dlouhé tři roky, než se nám podařilo zkoordinovat práce několika zcela nezávislých subjektů - společností ČEZ, GasNet, Vodovody a Pardubického kraje. Náš cíl byl jasný: pokud se má silnice rozkopat, ať se vše udělá najednou. Chápu, že je to pro Vás a všechny obyvatele a podnikatele sídlící na Zahájské ulici problematické (stejně jako tomu bylo na Zámecké), ale věřte mi, že máme velkou radost, že se to nakonec povedlo. Na giganty typu ČEZ nebo plynárny nemá město žádné páky, aby jim mohlo něco přikázat nebo zakázat. Omlouvám se za komplikace, ale na kontrolních dnech vše probíhalo dle předpokladů. Bohužel nelze do silnice ukládat nové sítě a toto vše udělat bez vlivu na okolí, zejména na obyvatele dané lokality.


Vím, že se Vám to asi nebude líbit, ale ,prosím, připravte se na druhé kolo omezení na jaře. Zato Vám mohu slíbit, že až se ulice dokončí, včetně přeložení kabelů el. sítě ze sloupů do země, včetně nového plynovodu, který byl dle provozovatelů v absolutně kritickém stavu a poruchy se objevovaly velmi často, včetně nových chodníků a nové komunikace, tak by se několik desítek let, pokud nenastane něco opravdu nečekaného, nemělo v Zahájské ulici kopat.


Stavební práce na pokládce inženýrských sítí ve městě probíhaly pod ochranou úplné uzavírky silnice mimo rezidentů od 9.8.2021 a budou probíhat do 30.11.2021. Skloubit provádění všech prací více zhotovitelů s minimalizováním výpadků pro obyvatele a vypořádáváním se s nepředpokládanými problémy je technologicky velice náročné. Z tohoto důvodu bylo jasné, že pro místní obyvatele to bude znamenat výrazné omezení života. Veškeré informace byly průběžně zveřejňovány standardní cestou (Lilie, web, sociální sítě) v dostatečném předstihu. Ve středu ráno 1.12.2021 bude ukončena uzavírka silnice II/360 (Litomyšl - Němčice) a silnice bude uvedena do provizorního pojezdného stavu (intravilán města), ve kterém přečká zimu. Přechodné dopravní značení odstraní firma MADOS. Veškeré potřebné dokončovací stavební práce budou prováděny v rámci označeného pracovního místa za plného provozu. Rekonstrukce úseku Litomyšl - Němčice je hotova. Na jaře bude úplná uzavírka silnice v intravilánu města obnovena a budou se finalizovat práce na její rekonstrukci (asfaltový povrch, nové chodníky, veřejné osvětlení). Opět budou informace v časovém předstihu uveřejněny na sociálních sítích, v Lilii a na webu města.


Poznámka pod čarou od lidí z realizačních firem: chování některých místních řidičů, kteří si vynucovali okamžitý průjezd, bylo leckdy prý také za hranou a nedivím se stoupající nervozitě. Vždy se dalo zajet k domu jinou cestou, samozřejmě s časovou prodlevou. Ale chce to bohužel určitou míru tolerance. Ta se v některých případech postrádala na obou stranách.


Na závěr, abych odpověděl na Váš dotaz: ano, je nutné, aby se stavba cca kilometru silnice, kde se kompletně mění el. vedení ze sloupů do země, dělají nové rozvody a stožáry pro veřejné osvětlení, pokládá nové vedení plynu i vodovodu a dělají nové chodníky, trvala tak dlouho. Nechceme dopadnout jako v jednom blízkém městě, kde se toto nepodařilo domluvit a během asi čtyř let došlo postupně k výměně těchto sítí - ale nekoordinovaně vždy po roce. To byste určitě nebyl spokojen a kritika by byla na místě.


Děkuji za pochopení, od 1.12. byste se měl ke své nemovitosti dostat po provizorně opravené silnici až do jara, kdy budou práce pokračovat.


Hezký den, hezký Advent Vám i všem ostatním, Daniel Brýdl, starosta města

 
Youtube Litomyšl