Vyhledat na webu
zavřít
Vyhledávat na webu
en

Starostova odpovědna Odpověď starosty

dne 09. 11. 2020 15:11:26 se dotazoval Tereza Boušková

Vlastní bydlení v Litomyšli

Dobrý den, pane Starosto, zajímalo by mě, jak to vypadá s výstavbou nových bytových jednotek na ulici Z. Kopala. Na začátku roku jste nás informovali o výběru investora, máte pro nás nějaké další informace prosím?
Dále by mě zajímaly i jiné možnosti vlastního bydlení pro mladé rodiny v Litomyšli v blízké době.
Žije se nám tu opravdu krásně, ale rádi bychom už ve vlastním.
Děkuji za Váš čas a odpověď
S pozdravem
Tereza Boušková

Odpověď ze dne 10. 11. 2020 15:42:51:

Vážená paní Boušková,


děkuji za Váš dotaz. Je pravda, že letošní rok je velmi složitý, takže i situace kolem výstavby, dotací, žádostí a další administrativy se mění, termíny prodlužují....no všechno je jinak, ale tak to má mnoho z nás ve svém oboru.


My se opravdu neustále snažíme, aby se nabídka nových bytů a pozemků v Litomyšli zvyšovala, bohužel extrémně složité uzemní a stavební řízení jde spíše proti této snaze. Nicméně dovolím si zrekapitulovat aktuální situaci u projektů, na kterých se podílí či podílelo město. Kromě nich víme o několika připravovaných soukromých investicích, ale i soukromí investoři se potýkají se stejnými problémy, takže i oni se již bojí cokoli závazně slíbit. Zde tedy k jednotlivým lokalitám:


1) na ulici Z. Kopala (tři připravované domy u nemocnice) byl vybrán investor, je uzavřená budoucí kupní smlouva a investor zpracovává projektovou dokumentaci, kterou by nám měl poslat k vyjádření. Pracují tak na tom, aby co nejdříve mohli požádat o stavební povolení a soutěžit dodavatele, pak by následovala nabídka bytů veřejnosti.
2) na Havlíčkově ulici (naproti Daliboru) proběhla demolice objektu bývalého sklenářství, je tam před dokončením projekt a bud probíhat území a stavební řízení.
3) developerská výstavba řadovek a dvojdomků v území Na Prokopu - byla vypsána výzva, kterou město hledá developera. Zatím se žádný zájemce nepřihlásil, ale protože termín uzávěrky tam je do půlky ledna, tak pevně doufáme, že se partner najde. Sami jsme rozeslali výzvu asi osmi firmám, které se v Litomyšli investorsky pohybují a mohly by mít zájem.
4) pozemky pro individuální výstavbu Na Lánech - tam se řeší územní a stavební řízení na zainvestování. V tuto chvíli začnou kolegové připravovat výběrové řízení na dodavatele infrastruktury (vybudování komunikací, přípojek, veřejného osvětlení apod.). Zatím to vychází velice draho, až nás to nemile překvapilo, ale doufáme, že výběrovým řízením bude cena příští rok stlačena pod rozpočtované ceny.Abych to shrnul: v průběhu příštího roku by tedy mohla být nabídka pozemků na Lánech a bytů na Havlíčkově ulici i na Z. Kopala. Určitě budeme o všech nabídkách a dokončených projektech maximálně veřejnost informovat jak v Lilii, tak v kabelové televizi a na internetu. I na můj vkus jde všechno pomaleji, než bych si přál, jen velmi těžko si zvykám, jak spoustu věcí ve veřejné sféře postupuje, ale máme zákony a předpisy takové, jaké náš demokraticky zvolený parlament přijal, takže stěžovat si můžeme pouze sami na sebe. Kolegové se opravdu snaží, ale když do toho všeho přijde ještě pandemie s omezením fungování některých úřadů, stíženou možností se potkávat a karanténami, určitě to na rychlosti nepřidá.


Děkuji za pochopení, jsem rád, že máte zájem v Litomyšli bydlet. Vím, jak je těžké v současné době bydlení zde zajistit, ale snad výše uvedené projekty a projekty několika soukromých investorů nabídku během příštího roku zlepší.


Přeji krásný a pokud možno klidný den, prožitý ve zdraví Vás i Vašich blízkých


Daniel Brýdl, starosta města

 
Youtube Litomyšl