Vyhledat na webu
zavřít
EN / DE / PL / FR
Vyhledávat na webu
fr pl de en

Starostova odpovědna Odpověď starosty

dne 05. 11. 2021 09:35:34 se dotazoval Radek Ščasný

Veřejné osvětlení

Vážený pane starosto, šlo by prosím Vás o půl hodiny posunout dobu, kdy se ráno vypíná veřejné osvětlení? Aspoň u přechodů. Tehdy je ještě přítmí a chodci na přechodech by mohli být vidět lépe. Podobně večer. Pro ušetření navrhuji všechna světla vypínat mezi půlnocí a 4.hodinou, abychom aspoň někdy mohli zase vidět hvězdnou oblohu. Děkuji za zvážení.


Odpověď ze dne 08. 11. 2021 15:16:05:

Dobrý den, pane Ščasný,


děkuji za Váš dotaz. Veřejné osvětlení v Litomyšli není nastaveno časově, ale jednotlivé oblasti ve městě, napojené na rozvaděče, jsou zapínány a vypínány pomocí fotobuněk reagujících na aktuální světelné podmínky. Lze teoreticky přeřídit citlivost fotobuněk, ale šlo by každopádně o spínání a vypínání celých oblastí. Nelze jinak ovládat světla u přechodů pro chodce a jinak další veřejné osvětlení - vše je zapnuto v jednom okruhu v dané oblasti a to včetně nasvětlení přechodů pro chodce. 


Veřejné osvětlení ve městě má několik nastavených intenzit osvětlení - od spuštění světel navečer do 22.00 svítí na 100%, poté do 23.00 na 75%, od jedenácti do čtvrté ráno na pouhých 50% a poté se intenzita osvětlení navyšuje - do pěti na 75% a od páté ráno do automatického vypnutí na fotobuňku pak na 100%. S kolegy jsme se shodli, že absolutní tma ve městě mezi půlnocí a čtvrtou hodinou, jak navrhujete, by nebyla dobře z hlediska bezpečnosti a pocitu obyvatel města.


Na jaro máme domluvené setkání s firmou, která dodala systém dálkového ovládání světel (intenzita v rámci noční doby), tak se s nimi ještě pobavíme o možnostech a fungování veřejného osvětlení v jiných podobných městech, ale technicky bohužel nelze přechody pro chodce spínat jinak než zbývající části osvětlení.


Děkuji za pochopení, hezký den


Daniel Brýdl, starosta města

 
Youtube Litomyšl