Vyhledat na webu
zavřít
EN / DE / PL / FR
Vyhledávat na webu
fr pl de en ua

Starostova odpovědna Odpověď starosty

dne 20. 10. 2016 07:51:09 se dotazoval Petra Tesařová

Služby Farní charity

Dobrý den podruhé, pane starosto.
No, já to bohužel, narozdíl od Vás, tak jednoduše nevidím. Lidový dům slouží jako funkční zázemí pro aktivity místních společenských, kulturních, zájmových a sportovních organizací, spolků a církví a jejich organizací, které přispívají k zachování tradic, upevňují lokální identitu a mezilidské vztahy. Tato činnost má více než osmdesátiletou tradici. Za tímto účelem byla také stavba v letech 1921 - 1922 na podnět mnoha spolků vybudována. A teď to má skončit? Není v tom ale i něco jiného? Například nevyužité prostory na Zámeckém návrší? Asi to bude ruku v ruce. Paní ředitelce se to už provozovat nechce a Město potřebuje využít prostory dotované z EU z důvodu udržitelnosti...
Nepochopil jste mě ale v dostupnosti služeb Farní charity - pečovatelská a ošetřovatelská služba. Důvodem totiž není cena, ale to, že noví klienti nejsou vůbec přijímáni! LDN není nafukovací a je jen pro indikované případy, domovy důchodců jsou plné a pořadníky mnohostránkové. Náhradní služba v dostupné vzdálenosti není! Poraďte tedy příbuzným, co mají v takovém případě dělat! Když nemohou mít dědečka doma a v nemocnici být také nemůže.
Děkuji.
S pozdravem
Petra Tesařová


Odpověď ze dne 21. 10. 2016 23:45:24:

Dobrý večer paní Tesařová,


o zavření Lidového domu samozřejmě vím. Myslím si, že je to docela jednoduché a trochu bych paní ředitelku chránil. Jestliže provoz Lidového domu generuje ztrátu pro Charitu v řádu 150 tis., tak je logické položit otázku, zda to je v souladu s posláním , co má Charita dělat smysluplné. Mimochodem tyto peníze pak chybí pro financování hlavního poslání Charity a to služby potřebným klientům. Myslím si, že kapacity našich městských dostupných prostor pro konání různých kulturních či společenských událostí jsou i tak v Litomyšli nadmíru dostatečné. Je mě samozřejmě líto, že Liďák nebude k dispozici, ale především je mě to líto proto, že se dá předpokládat chátrání onoho objektu. Ale zároveň si pokládám otázku, zda je věcí města, které má k dispozici spoustu svého prostoru, pro pořádání různých akcí, dofinancovávat ztrátu Lidového domu. Skoro si myslím, že tomu tak není.


A k ceně služeb farní charity se úplně neumím vyjádřit, ale samozřejmě bych byl rád, kdyby právě tato služba Charity byla dostupná. Co proto děláme je to: že každý rok, alespoň dle mého soudu, nadstandardně přispíváme k tomu, aby tato služba byla dostupná.


Klidnou dobrou noc přeje Radek Kašpar 

 
Odběr novinek Youtube Litomyšl