Vyhledat na webu
zavřít
EN / DE / PL / FR
Vyhledávat na webu
fr pl de en ua

Starostova odpovědna Odpověď starosty

dne 12. 03. 2022 13:46:16 se dotazoval Adéla Sojková

Rozšíření bioplynové elektrárny

Vážený pane starosto,

chystá se zvětšení bioplynové elektrárny za desítky milionů z dotací. Podporujete další rozšíření elektrárny na dohled zámku? Co z toho město bude mít? Už teď hluk a zápach obtěžuje ulice Zahájská, Polní, Václava Boštíka a Matěje Kuděje. Ohromné rozšíření zasáhne velkou část města. Při výbuchu ohrozí tisíce lidí troskami a splodinami. Máte studii, které rizika vyhodnocuje? Byl tam původně kravín. Kdo ho povolil předělat na elektrárnu takhle blízko centra? Areál je ošklivý. Bude na něj dohlížet městská architektka, když dohlíží na průmyslovou zónu? Nebo pro podnikatele spřízněné s Agrofertem platí jiná pravidla? Bude kolem toho odporného areálu aspoň vegetační stěna?

Děkujiza Vaši odpověd, Adéla Sojková.


Odpověď ze dne 17. 03. 2022 09:06:52:

Vážená paní Sojková,


děkuji za Váš podnět. Zkontaktoval jsem ZD Dolní Újezd, mateřské družstvo ZDCHP Litomyšl, které vlastní kravín nad Litomyšlí a provozuje mj. i bioplynovou stanici. Níže si dovolím zkopírovat jejich komentář, včetně nabídky pana Pechance, abyste místo po dohodě s ním navštívila a rád Vám vše předvede a vysvětlí přímo v areálu. Víceméně reaguje na Vaše jednotlivé dotazy:


„1.      Nechystá se zvětšení, ale změna způsobu využití bioplynu. Místo elektrické energie bude možné vyrábět biometan (obnovitelný zemní plyn), a dodávat ho do plynárenské sítě. Stavebně se jedná o jeden lodní kontejner a příslušenství, které budou navazovat na stávající technologie. Rozhodně nejde o zvýšení výrobních kapacit.


 2.      Bioplynová stanice je schopna zásobovat 2 300 domácností obnovitelnou elektrickou energií nebo 830 domácností obnovitelným biometanem dle požadavku trhu.


 3.      Bioplynová stanice splňuje veškeré bezpečnostní i legislativní požadavky k vydání stavebního povolení.


 4.      Kravín je tam stále. Bioplynová stanice tvoří hnojnou koncovku pro stáje skotu. Bioplynová stanice ke svému provozu právě využívá kejdu, hnůj a nestandartní krmení od chovu skotu. K dnešnímu dni se v areálu družstva nachází přes 600 ks dobytka.


 5.      Zápach není produkován bioplynovou stanicí, ale stájemi chovu skotu. (Právě naopak, BPS velkou měrou snižuje zápach, protože zpracovává výše uvedené materiály a mění je na metan).


 6.      Nejsme spřízněná firma s Agrofertem. Jsme družstvo vlastníků, většinou bývalí sedláci a menší zemědělci. Zemědělské družstvo Dolní Újezd má 540 členů a jsme hrdí na to, že dokážeme hospodařit společně. Zemědělské družstvo chovatelů a pěstitelů Litomyšl je naší dceřinou společností


 7.      Bohužel výroba potravin není tak zisková, abychom mohli mít všude asfaltové silnice a chodníky se zámkovou dlažbou, ale výsadbu zeleně okolo areálu je řešena v projektu.


 V případě zájmu a potřeby dovysvětlit podrobnosti k projektu jsem plně k dispozici, Ing. Jan Pechanec, tel. 731 169 495."


Podle mého názoru je vysvětlení dostatečné - kravín se vůbec neruší, naopak využívá k výrobě bioplynu kejdu a hnůj od více než 600 krav, které jsou v areálu ustájeny. Takto to již nyní funguje poměrně dlouhou dobu (já osobně jsem po nástupu na radnici celý areál, vč. bioplynky, prošel a vedení ZDCHP mi vše vysvětlilo), nyní pouze místo elektrické energie bude schopna vyrábět obnovitelný plyn.


Zde ještě vyjádření odboru životního prostředí: „Od zprovoznění stávající bioplynové stanice jsme pouze v několika málo případech řešili  stížnost  ve věci zápachu, ale vždy se ukázalo, že  zápach byl způsobem vlivem hnojení zem. pozemků. Jednou jsme řešili stížnost ohledně hluku ( zde je však příslušným správním orgánem hygienická stanice), ale hluk byl způsoben  provozem čerpadla  českého zahrádkářského svazu."


Snad Vás výše uvedené informace uklidní, nevznikla zde žádná „časovaná bomba Agrofertu", stanici provozují místní zemědělci (družstevníci) a možná v době krize kolem Ukrajiny je dobré vědět, že lze takto vyrábět ekologický plyn pro stovky domácností.


Děkuji, přeji nejen Vám, ale všem pokud možno hezký den v této jinak smutné době, kdy slova jako „mír", „svoboda" či „nezávislost" mají opět velmi aktuální význam.


Daniel Brýdl, starosta města

 
Odběr novinek Youtube Litomyšl