Vyhledat na webu
zavřít
Vyhledávat na webu
en

Starostova odpovědna Odpověď starosty

dne 21. 12. 2020 11:22:59 se dotazoval Matěj Chládek

Rozšíření autokempu

Vážený pane starosto,
psali jsme si spolu o kácení stromů v autokempu.Odpověď by možná ale zajímala více lidí v Litomyšli a tak návazný dotaz pokládám sem. Oprava kempu je určitě potřeba, byl ve špatném stavu a byla to ostuda. Zvlášť bude dobré, jestli dojde ke slibovanému zvýšení množství zeleně.Co mě ale překvapilo, město do toho investuje několik milionů z vlastních peněz. Kolik přesně?Nejde o havarijní opravu, ale velké rozšíření.Znovu říkám, určitě užitečné pro návštěvníky města, ale co z toho budeme mít my v Litomyšli? Opravdu nemáme pro ty peníze v době kde se všude šetří lepší využití? Třeba spoření na domov pro seniory?

S poděkováním, pozdravem a přáním klidných vánočních svátků.
Ing. Matěj Chládek

Odpověď ze dne 22. 12. 2020 12:30:53:

Vážený pane Chládku,


ano, psali jsme si a v několika e-mailech jsem Vás ujišťoval, že bude vysázeno řádově mnohem více stromů, než bylo skáceno. Navíc skácené stromy byly dle vyjádření kolegů neperspektivní, někdy i náletové dřeviny, v každém případě šlo o stromy, o které se historicky nestarali odborníci (pravidelné prořezy a péče), takže pokud se nyní vysadí kvalitní dřeviny dle projektu vypracovaném odbornou firmou, myslím, že to lokalitě a kvalitě zeleně jenom prospěje.


Město opravdu investuje z vlastních financí, ale pouze (!!) do úprav a oprav spojených pevně s pozemkem (rozvody kanalizace, vody, elektřiny, veřejné osvětlení a terénní úpravy) prostě proto, že kemp je vlastnictvím města a my se o svůj majetek chceme starat s péčí řádného hospodáře. Naopak nájemce bude investovat částky několikanásobně vyšší, ale pouze do majetku, které v případě ukončení nájmu lze "odvézt" - tedy do chatek či do recepce (modulový systém) a tím město výrazně šetří finance. Asi se shodneme, že kemp byl opravdovou ostudou města a snad všechny subjekty kandidující do zastupitelstva v posledních volbách měly v programu obnovu kempu. Takže jsme se bez problémů na radě města i poté v zastupitelstvu shodli, že investice do našeho majetku v kempu je nutná a já jsem velmi rád, že první etapu přeměny na moderní kemp budeme mít příští rok za sebou. 
Debatovali jsme i myšlenku, že nájemce uhradí komplet všechny práce, ale stejně by vlastně šlo pouze o další zadlužení (město by splácelo tuto investici), takže když jsme minulý rok připravovali rozpočet, tak jsme se rozhodli k výše uvedenému řešení.
Ještě trocha historie: když jsem nastupoval na radnici, byl zde reálný projekt a žádost investora o odkoupení kempu a na jeho místě výstavbu moderního hotelu, ale myslím, že Litomyšl má kemp nabízet jako alternativní ubytování a jeho poloha mezi lesem a sportovním areálem je ideální pro tento typ příjemného ubytování spojeného s přírodou. Jak mě pan Wetter (nájemce kempu) informoval, poslal i Vám projekt na výsadbu zeleně zpracovaný odbornou firmou Partero, se kterou máme velmi dobré zkušenosti. Myslím, že je jasné, že to s ubytováním v přírodě uprostřed zeleně myslí vážně a jsem za to velmi rád. Věřím, že se i kemp v Litomyšli posune ze 60.let minulého století do století současného. Kromě toho, že se za kemp nebudeme muset stydět, má město z ubytování i příjem na poplatcích a nájemné (byť se bude odbydlovat) a ubytovaní návštěvníci určitě utratí další finance v obchodech, restauracích, v památkách nebo na sportovištích ve městě - takže podle našeho názoru jde o správné spojení investic veřejného a soukromého sektoru, které ve finále prospěje všem. A jak víte, na domov pro seniory pravidelně odkládáme nemalé finance, ale nemůžeme úplně zastavit jakýkoliv rozvoj města a opravy - už proto, že jsme navýšili daň z nemovitosti s odůvodněním, že takto vybrané finance budou investovány do oprav městského majetku, nikoliv spořeny na domov seniorů - takže opět plníme slib daný veřejnosti.


Děkuji Vám za zájem o město a zeleň ve městě. Ještě doplním, že pan Wetter žádá i o výsadbu cca 40 dalších stromů jako provozovatel Fotbalgolfu na louce pod Primátorskou hrází (také dle projektu zpracovaného odbornou firmou), takže nemám obavu, že by se zelení nemyslel vážně, ale právě naopak,
Přeji Vám krásné vánoční svátky, pokud možno prožité v klidu a pohodě a hlavně ve zdraví, vše nejlepší do nového roku
Daniel Brýdl, starosta města

 
Youtube Litomyšl