Vyhledat na webu
zavřít
Vyhledávat na webu
en

Starostova odpovědna Odpověď starosty

dne 21. 08. 2020 21:35:38 se dotazoval Marcela Boštíková

prostory knihovny

Ahoj Dane! Chtěla jsem se zeptat na prostory městské knihovny. Velmi kvituji její polohu, služby, vstřícnost personálu, tato instituce má co nabídnout, snaží se a díky za to. Svého času bylo v hledáčku - snad kvůli špatnému technickému stavu budovy - její přemístění. Doufám, že tyto úvahy jsou definitivně minulostí, nicméně kritický stav se i přes mnohé retuše zdá nezměněn. Co je potřeba udělat, aby prostory knihovny šly s dobou, a ne jen tak pokulhávaly za ostatními? Díky za odpověď.

Odpověď ze dne 25. 08. 2020 15:47:29:

Ahoj Marcelo,


děkuji za Tvůj dotaz. Máš pravdu, že budova bývalé radnice, dnešní knihovny, by si zasloužila výraznou investici. Nechali jsme nedávno zpracovat ve spolupráci s paní ředitelkou prvotní studii, jak by mohla knihovna ve stávajících prostorách, s využitím krásného podkroví, být přestavěna. Bohužel problémem jsou finance. Ve stejně žalostném stavu je Dům U Rytířů, veliké investice si vyžaduje squashová hala, autokemp a mnoho dalšího majetku města (nemluvě o chodnících, silnicích apod.). Jsem rád, že se nám daří díky navýšení dani z nemovitosti začít dluh postupně "odmazávat" (letos např. nová střecha na squashové hale, nová okna na 3ZŠ, na podzim se upraví autokemp.....). Nicméně na tak velikou investici, jako je komplexní úprava knihovny, v tuto chvíli nemáme. Budeme s výše zmíněnou studií čekat na nové dotační období, zda stát nevyslyší volání menších měst, aby se z dotací daly opravovat i městské knihovny. Pokud to nepůjde, tak asi postupně některé investice do knihovny už dělat budeme muset, ale bude to běh na dlouhou trať. Pokud chceme dodržet slib zastupitelstva, že budeme odkládat finance na nový domov seniorů, pak na velké investice tohoto typu asi nezbude. A to nemluvím o velikém propadu daní díky koronaviru....i na to musíme reagovat utahováním opasků.


Každopádně Ti děkuji za zájem o městskou knihovnu, vím, že vstřícnost personálu a nabízené služby jsou na vysoké úrovni, moc rád bych je podpořil i investicemi, ale opravdu to slíbit nemohu. Děkuji za pochopení, čtení zdar


Daniel Brýdl, starosta města

 
Youtube Litomyšl