Vyhledat na webu
zavřít
EN / DE / PL / FR
Vyhledávat na webu
fr pl de en ua

Starostova odpovědna Odpověď starosty

dne 09. 12. 2016 20:27:14 se dotazoval Vladimír Kučera

Plastiky v Litomyšli

Hezký večer, pane starosto.
Už tu sice zaznělo několik dotazů na téma umístění zajímavé plastiky, či jiného ozvláštnění kruhových objezdů v Litomyšli, ale já se s Vaší odpovědí, ani odpovědí Vašeho předchůdce nemohu a nechci smířit. Vždyť už i sousedním Svitavům záleží na tom, aby kruhový objezd nebyl jen nezajímavý kus ničeho, ale sloužil jako pěkná "vítací / loučící brána" města. Však se podívejte na jejich návrh (fontána). Z Litomyšle před časem zmizela plastika Židle, která mnoho let poutala pozornost lidí v Klášterních zahradách. To Vám nevadí? Místo toho, aby podobných lákadel přibývalo je tomu přesně naopak! Pamatuji se na plastiku ak. Aleše Veselého uprostřed kruháku u Daliboru ("Brána"). Ani ta se tam ale dlouho neohřála...
Víte, doby rozmachu a takzvaného "Fenoménu Litomyšle" jsou už bohužel dávno pryč, to vidí každý soudný člověk nezaslepený Vašimi PR články v Lilii a CMS TV. Bohužel dnes není na radnici nikdo zapálení, ani s minimálním zájmem tento fenomén udržet a dále rozvíjet. Naopak, býti se všemi za dobře... Takže nebudeme dělat ani to a raději ani tamto... Smutné... Škoda!
Vladimír Kučera


Odpověď ze dne 10. 12. 2016 09:02:02:

Dobré ráno pane Kučero,


mrzí mě, že svět kolem sebe vidíte tak, jak to popisujete. Já ale s Vaším pohledem nesouhlasím. Je pravda, že o kruháčích mluvíme dlouho a přiznám se, že nejsou úplně tím nejdůležitějším, co mě trápí. Máme za 2,5 miliardy majetku a dlouhodobě jsme právě údržbu podceňovali. Nyní je stav takový, že kam se kouknu, tam mě něco hoří - okna na Smetanově domě, okna a dřevěné prvky na "vagónu" fasáda a okna na III. ZŠ a takto bych mohl pokračovat dál a dál. Ale nechci si stěžovat.


K plastikám: Brána Aleše Veselého byla součástí jeho výstavy a po skončení opustila Litomyšl. S panem Veselým jsme hovořili o zakoupení jednoho jeho díla, ale cena nám tehdy připadala neúměrně vysoká. Židli jsme měli ve výpůjčce a paní Jetelová ji chtěla vrátit do Prahy. S autorkou ale jednáme o zakoupení dalšího originálu (těch židlí je totiž víc), takže by se tato atraktivita měla v létě opět do Litomyšle vrátit. Jinak co se týče uměleckých počinů, tak jsem přesvědčen, že právě končící rok byl právě na umělecké intervence ve veřejném prostoru docela bohatý.


Přeji Vám klidný advent. Radek Kašpar


PS: Byl bych nejšťastnějším člověkem pod sluncem, kdybych byl se všemi zadobře. 

 
Odběr novinek Youtube Litomyšl