Vyhledat na webu
zavřít
EN / DE / PL / FR
Vyhledávat na webu
fr pl de en ua

Starostova odpovědna Odpověď starosty

dne 26. 06. 2011 18:16:01 se dotazoval Jana Zemanová

Plastika na kruhových objezdech, Podchody, Autobusové nádraží a Pomník

Vážený pane starosto.
Dne 12.11.2010 jsem se Vás prostřednictvím této Vaší odpovědny dotazovala, zda Město uvažuje o umístění plastiky na kruhové objezdy v Litomyšli (u Botany a Hotelu Dalibor). Odpověděl jste mi,c ituji: "Děkuji Vám za návrhy a připomenutí umístění plastiky na kruhovém objezdu. Až uzavřeme rozpočty na rok 2011, vezmeme všechny podněty do rady města a začneme pracovat na této myšlence. Věřím, že nápady a možnosti zveřejníme v Lilii.". Zajímalo by mě, jak to tedy s možnými plastikami vypadá, protože dle mého názoru je velká škoda, nevyužít tak zajímavá a frekventovaná místa k další propagaci našeho města.
Také by mě zajímalo, proč ještě stále není osvětlený podchodu k autobusovému nádraží, který by si navíc zasloužil i celkovou opravu počmáraných zdí a odloupaných kachliček. Tímto podchodem projde velké množství lidí a nejlepší dojem to rozhodně nedělá. Stejné je to i s podchodem u Sokolovny... Copak je to takový problém?
V neposlední řadě by mě také zajímalo, proč stále není umístěno označení "Čekárna", či "Dopravní kancelář" a "WC" na autobusovém nádraží (u nástupiště č. 1). Ostatní vchody jsou označeny úplně bez problémů (Modrá cukrárna, Flowerbed atd.), ale ten nejdůležitější vchod nikoliv. Proč?
No a nakonec bych snad chtěla jenom podotknout, že Památník Zd. Kopala na Komenského náměstí podle mého názoru stále víc a víc chátrá, jeho význam upadá a mě to přijde strašně líto. Je to škoda... Už tu nenajdeme ani banner na zdi paneláku (nechápu, proč to obyvatelům tohoto domu tolik vadí - přes okna jim přeci nejde...?!?), ani tu není na co si sednout, běžící text již nefunguje, ale naštěstí byl nahrazen alespoň stávajícím způsobem, prostě mi to přijde, že hurá akce je za námi a teď už budeme pouze přihlížet, jak památník postupně chátrá, až zmizí úplně... Škoda...
S pozdravem a přáním hezkého dne
Jana Zemanová, Litomyšl


Odpověď ze dne 25. 07. 2011 11:36:31:

Vážená paní Zemanová,

je mnoho plastik v mnoha městech, pro které by bylo nejlepší, aby tam raději nebyly. Není možné věc uspěchat. Zapůjčená plastika od Aleše Veselého byla úžasná, nicméně cenově nedostupná (cca 2 mil. Kč). Najít adekvátní cenově přijatelnou náhradu bude vyžadovat čas.
Problémy v podchodech jsou vizitkou spíše obyvatel, než radnice a musíme je jistě dát do pořádku.
Objekt čekárny je ve vlastnictví dopravce a označení provozovny by mělo být jeho zájmem. Město nemůže investovat všechno, nicméně je v této souvislosti oslovíme.
Památník prof. Kopala udržujeme v co nejlepší možné kondici a jsme i pod dohledem České astronomické společnosti. Dům je soukromý a majitelé si plakát na opravené fasádě nepřejí. V r. 2014 (výročí narození) bude instalována velkoplošná bronzová deska s plastikou Z. Kopala od Jiřího Věnečka.

S pozdravem
Michal Kortyš, starosta

 
Odběr novinek Youtube Litomyšl