Vyhledat na webu
zavřít
EN / DE / PL / FR
Vyhledávat na webu
fr pl de en

Starostova odpovědna Odpověď starosty

dne 02. 07. 2010 12:57:09 se dotazoval Martin Kučera

Plastika na kruhový objezd

Vážený pane starosto.
Po odvezení všech vystavených plastik od arch. Aleše Veselého z města Litomyšle, byla odstěhována také plastika umístěná na kruhovém objezdu u vlakového nádraží (Penny Market - Hotel Dalibor). Dle mého názoru se sem velice hodila. Škoda jí... Zajímalo by mě, čím bude nahrazena. Napadá mě totiž více možností, ať už např. zajímavě ztvárněný znak města (lilie), či plastika znázorňující hudbu, aby tak bylo všem lidem při příjezdu do centra města (či výjezdu) jasné, že jsou v Litomyšli - městě hudby (a samozřejmě také kultury). Tedy, aby zde bylo něco, co nejlépe vystihuje naše město. V Žatci mají například uprostřed kruhové křižovatky malou chmelnici, v Třeboni zase sousoší s Třeboňskými kapry...
V mnoha městech se snaží zbavit středový ostrůvek kruhového objezdu běžného travnatého porostu a osadí květinovým záhonem nebo plastikou. V Karlových Varech byla na původně všedním kruhovém objezdu pod průtahem města umístěna dřevěná (v noci osvětlená) socha chameleona, která vzbuzuje zájem veřejnosti. Řešení středového ostrůvků okružní křižovatky je většinou otázka kompromisu. Na jedné straně jsou finanční náklady na údržbu a na druhé straně snaha oživit prostor ve středu křižovatky v osídleném území. Každopádně socha nebo fontána může být i estetickým prvkem. V případě "karlovarského" chameleona se určitě podařilo získat odezvu od rodin s dětmi a pokud je v okolí obchodní středisko, pak se k němu odbočuje na "kruháku s chameleonem".
Nebo např. další skleněná plastika ozdobila v závěru června Nový Bor na Českolipsku. U příležitosti Sklářských slavností totiž byla na kruhovém objezdu na náměstí Míru odhalena plastika z dílny Bořka Šípka a firmy AJETO. Nové umělecké dílo se tak stalo dalším příspěvkem do sbírky, která má v budoucnu sklářské město proměnit v unikátní pouliční galerii. Cílem projektu "Sklo v ulicích" je poukázat na um českých sklářů. V ulicích Nového Boru jsou umístěny dvě plastiky - spirála u kruhového objezdu v Liberecké ulici, která vznikla na návrh akademického malíře Vladimíra Kleina, a kosmický koráb výtvarníka Leoše Smejkala, jenž zdobí park před městským úřadem.
Jsem přesvědčen, že něco podobného by si zasloužila také naše krásná Litomyšl a věřím, že se zde i my brzy dočkáme zajímavě řešených kruhových objezdů.
S přáním hezkého léta
Martin Kučera


Odpověď ze dne 16. 07. 2010 13:45:22:

Vážený pane Kučero, 

plastika na kruhovém objezdu se mi svým umístěním a tvarem také líbila. Předpokládáme, že toto místo nezůstane dlouho prázdné. Něco už v hlavě mám a další různé podněty uvítáme. Jen nevím, jestli se touto záležitostí bude zabývat ještě nynější zastupitelstvo. Ale jak znám Litomyšlany, určitě nenechají na sebe dlouho čekat a brzy se připomenou.

S přáním kráshého léta
Michal Kortyš
starosta města

 
Youtube Litomyšl