Vyhledat na webu
zavřít
EN / DE / PL / FR
Vyhledávat na webu
fr pl de en ua

Starostova odpovědna Odpověď starosty

dne 07. 06. 2022 09:12:08 se dotazoval Pepa Karlík

Participativní rozpočet

Vážený pane starosto.
V letošním ročníku participativního rozpočtu je nominováno tolik zajímavých projektů, že zatím stále váhám, komu mám dát svůj hlas. Jsou tam návrhy určené dětem (hřiště na Husovce), ekologicky zaměřené (třídění odpadů, zelené pásy kolem města + parky, rekultivace pazušské studánky), okrašlující opomíjený židovský hřbitov i nevzhledný podchod u Sokolovny, na opravu kapličky v Kornicích, za Litomyšl rozkvetlejší atd...
Vzhledem k jen částečnému výčtu přihlášených návrhů a množství nerealizovaných (nevítězných) návrhů z předchozích ročníků bych se Vás chtěl touto cestou zeptat, zda se Město Litomyšl chce a bude inspirovat některými nápady a bude je realizovat i přesto, že nezvítězily. Myslím, že je mezi nimi spousta zajímavých, krásných a užitečných námětů a byla by obrovská škoda je nevyužít.
Všem spoluobčanům, kteří věnovali spoustu svého volného času do přípravy návrhu, srdečně děkuji a věřím, že si i letos každý najde svého favorita a Litomyšl bude zase o něco krásnější, zajímavější, příjemnější...
S pozdravem
J. Karlík


Odpověď ze dne 08. 06. 2022 15:43:11:

Vážený pane Karlíku,


i já mám problém vybrat ten nejlepší projekt, nejraději bych hlasoval pro většinu z nich, ale krása hlasování v participativní rozpočtu je právě v tom, že občané vybírají statisticky nepřijatelnější projekty (tedy nejvíce pozitivních a zároveň nejméně odpočtů negativních hlasů). Jsem moc rád, že i letos přihlásili občané tolik projektů, i když jsme některé museli bohužel vyřadit (zejména pro odhadované výrazně vyšší náklady, než je k dispozici v participativním rozpočtu).


My některé nevybrané projekty můžeme připravit, ale spíše se snažíme autory oslovit k opakovanému přihlášení jejich nápadů. Že nevyhrál v jednom roce neznamená, že nemůže být občany vybrán v roce dalším. Ale abych odpověděl na Vaši otázku - samozřejmě se trochu projekty inspirujeme a některé, byť třeba v pozměněné podobě, realizujeme (např. veřejné griloviště na Černé hoře, navýšení financí na údržbu a výsadbu zeleně, investice do oprav a úprav dětských hřišť a veřejných sportovišť,...).


Mám z projektu participativního rozpočtu velkou radost - letos již např. byly nainstalovány parádní šachové stolky v Mariánské ulici, připravuje se komunitní dílna v bývalé výtopně na vlakovém nádraží, před osazením jsou lavičky u zemědělské cesty vedoucí na Suchou.


Děkuji za Váš zájem, prosím nejen Vás, ale i ostatní občany o hlasování v participativním rozpočtu. Letos je to ještě jednodušší než kdykoliv - stačí pod svým jménem a datem narození (již není potřeba ani číslo OP) hlasovat zde: hlasování


Pokud by někdo měl strach z ukládání dat, celé ověřování probíhá za přísných podmínek z oblasti GDPR, tak opravdu hlasujte bez obav.


Hezký den 


Daniel Brýdl, starosta města

 
Odběr novinek Youtube Litomyšl