Vyhledat na webu
zavřít
EN / DE / PL / FR
Vyhledávat na webu
fr pl de en ua

Starostova odpovědna Odpověď starosty

dne 28. 06. 2022 12:59:29 se dotazoval Luboš Haberland

Orion,dotace, návštěva

Dobrý den pane starosto,první otázka se týká slibované cesty, která měla být vybudovaná firmou Orion z jejich firmy směrem k Auto škoda Hlaváček.Zasobovani skladů Orionu cestou mezi domy,kolem řeky a obytnou zónou mělo být dočasné aby mohli rozšířit sklady s tím,že se jim nepodařilo včas zajistit stavební povolení.Jedbani kolem tohoto i s občany Nedošína proběhlo cca před čtyřmi lety a přesto dodnes všechny kamiony i osobní automobily zaměstnanců jezdí úzkou cestou přes obytnou zónu a věřte,že je to provoz opravdu hustý.
Druhý dotaz mám k dotaci na komposter.
Tento jsem pořídil do naší zahrady u domu proto, že chápu nutnost třídění odpadů, což také svědomitě provádíme a jsem tedy i rád,že město přispívá na kompostéry,ale překvapilo mne,když jsem se od známých dověděl, že oni ve městě dostali příspěvek 1300,-kč a my v přidružených obcích pouze 1000,-kč.Vite vůbec se mi nejedná o těch 300,-kč ale o nerovnost přístupu k občanům města a přidružených obcí.Proto by mne zajímalo důvod proč tomu tak je, protože určitě není v pořádku,když občanům dává úřad najevo,že by měli být obyvatelé města považováni za VIP a ti na periferii jako nějak min důležití.Daně a všechny poplatky platíme stejně,proto pro toto jednání úřadu nevidím důvod.
Poslední věc,kterou mám na srdci je plánované pozvání k návštěvě vládních činitelů ČR i EU spojené s převzetím předsednictví.
Na jednu stranu chápu určitou prestiž pro město i součinnost s ODS což bych za normálních okolností bral,ale na stranu druhou v době,kdy tato vláda vrší jedno špatné rozhodnutí za druhým až nás občany ČR víc a víc utvrzuje v pocitu,že je to za účelem snížení životní úrovně nás všech v souladu s NWO a The great resset a to jako součást koalice,která je navíc teď poskvrněna vyšetřováním největší korupční kauzy,tak já se jako občan zvacího města už teď stydím když se mne ptají lidé jiných měst,zda nám to nevadí.
Proto vám sděluji, že vadí,abyste věděl,že ne všichni občané Litomyšle jsme nadšeni z takovéto návštěvy v této době a s těmito návaznostmi.
Děkuji za odpovědi a přeju vám zdárné zvládání pracovních záležitostí.
Haberland.


Odpověď ze dne 30. 06. 2022 08:58:41:

Vážený pane Haberlande,


děkuji za Vaše dotazy, zde jsou mé postupné odpovědi:


1) Ohledně cesty do Orionu jsme měli jednání hned v prvním roce mého starostování, ale přišlo výrazně negativní stanovisko z odboru životního prostředí. Na několik stránek je tam vysvětleno, proč navrhovanou cestu podél I/35 a dále přes Loučnou není možno schválit - mohu Vám vyjádření poslat, stručně řečeno je to hlavně kvůli ochraně podzemních vod v této lokalitě, ale také některých vzácných živočichů, biotopu a půdního fondu. Dobrou zprávou pro Vás by ale mohlo být, že zastupitelstvo města schválilo návrh na změnu územního plánu u Kornic, kde by Orion měl v příštích letech vystavět své nové sídlo a skladové prostory a doprava by se tak do budoucna měla z velké části přesunout z Nedošína ke stávající I/35 před Kornice. My jsme s Orionem dlouho jednali o finálním vzhledu tak, aby výškově i esteticky zapadlo nové sídlo do místa, kam je navrhováno, byli jsme v kontaktu jak s osadním výborem z Kornic, tak se spolkem Živé Kornice a hlavně Orion musel splnit požadavky městské architektky....nicméně do budoucna by se Nedošínu mělo opravdu dopravně ulevit.


2) Kompostéry - musím se Vám omluvit za kolegyni, ona Vás bude kontaktovat, protože udělala chybu - a je dobře, že jste se ozval. Samozřejmě obyvatelé všech integrovaných obcí mají stejné právo na dotaci na kompostéry jako občané Litomyšle-města. Rozdíl je v tom, zda máte v Litomyšli a integrovaných obcích trvalý pobyt (pak je dotace zvýšena na 1300,- Kč), nebo trvalý pobyt ve městě nemáte (zůstává 1000,- Kč). Kolegyně to s Vámi určitě napraví.


3) Pokud jde o summit vlády a Evropské komise 1. 7. v Litomyšli, asi Vás velmi překvapím, ale o akci v rámci předsednictví jsem požádal úřad vlády ještě před parlamentními volbami, tedy za doby premiéra Babiše aniž bych tušil, jak volby dopadnou. Jen jsem chtěl nabídnou Litomyšl jako místo pro akci v rámci předsednictví s tím, aby Česká republika ukázala, že nemá pouze Prahu, ale spoustu menších měst "na venkově", která jsou opravena a kde se dobře žije. Že se to potkalo nakonec do takovéto akce je shoda náhod, ale já jsem rád, že budeme moci nejvyšší evropské představitele přivítat na litomyšlském zámku a mimo jiné jim předvést opravený pivovar nebo rodný byt Bedřicha Smetany. Česko se ujímá předsednictví ve velmi složité době, ale před mnoha měsíci, kdy jsem o této možnosti na úřadu vlády jednal, tato vláda ještě neexistovala. Samozřejmě máte plné právo si o ní myslet co chcete, to je ve svobodné demokratické společnosti úplný základ a v příštích volbách se budete rozhodovat, kdo by Česku měl do budoucna vládnout. Buďme za tuto možnost vděčni, nemá ji každý člověk na světě. A pro Vaši informaci - město nemá s návštěvou v podstatě žádné náklady, neboť zde probíhá národní festival Smetanova Litomyšl, kdy je vlastně vše připraveno na velkou akci a nadstandardní náklady (bezpečnost, občerstvení, květinová výzdoba apod.) jsou hrazeny z vládních zdrojů na předsednictví. My jsme se pouze rozhodli zakoupit členům vlády a evropské komise drobné dárky od místních živnostníků (pivo z Veselky a Smetanky - čokolády z místní pralinkárny), abychom ukázali, že i v Litomyšli jsou skvělí podnikatelé, vyrábějící výborné produkty. Kromě toho ještě pravděpodobně uhradíme přímý přenos ČT 24 z celého dne do festivalových zahrad, ale jinak opravdu přímé náklady s akcí nemáme. Zde je potřeba poděkovat za velikou pomoc celému týmu Smetanovy Litomyšle a Zámeckého návrší i dalších institucí, bez kterých by se takováto akce nemohla uskutečnit.


Děkuji za pochopení a ještě jednou se omlouvám za nedopatření ohledně dotace na kompostéry, které bude co nejdříve ze strany MÚ napraveno.


Hezký den Vám i všem dalším, hezké léto a děkuji Vám, že budete bioodpad kompostovat - to je nejlepší způsob použití bioodpadu z domácnosti!


Daniel Brýdl, starosta města

 
Odběr novinek Youtube Litomyšl