Vyhledat na webu
zavřít
Vyhledávat na webu
en

Starostova odpovědna Odpověď starosty

dne 09. 11. 2020 11:10:34 se dotazoval Jan Červenka

Oprava zámecké zdi

Ve svém příspěvku, který byl otištěn v Lilii č. 9 jsem se vyjadřoval k různým záležitostem města, zejména k opravě zámecké zdi. Ve Vaší odpovědi se zmiňujete o tom, že oprava zdi byla zcela v kompetenci Národního památkového úřadu. Myslím si, že před opravou muselo být svoláno stavební řízení ke kterému mělo být pozváno město Litomyšl jako účastník, než se vydá stavební povolení. Tam jste se měli vyjádřit, zda s tímto alarmujícím řešením stavby souhlasíte. Jde přece o celkový vzhled památky, která odjakživa patří k městu. Nyní je porušená historická harmonie návrší a již se s tím asi nedá nic dělat. Vzal jste si při svých určitě značných povinnostech na bedra odpověď do Lilie. Myslím si že se měli k mému příspěvku vyjádřit hlavně památkáři, kteří navrhli a dali souhlas k opravě zdi tímto neomluvitelným způsobem. Nehledě na to, že není vůbec zmíňka o kamenivu, které zmizelo, jak ze zdi tak i ze zaniklého amfiteátru. Přece není možné k celé věci strkat hlavu do písku. A ještě k jednomu bodu Vaší odpovědi pane starosto se chci vrátit. Jedná se opravu Kláry. Prý by to stálo velké peníze a nově zrekonstruovaný domov pro seniory by kapacitou ubytování nestačil. A co takhle přistavět ke Kláře dozadu do zahrady další pavilon? Tím by se zabily dvě mouchy jednou ranou. A nemuselo by se už ve městě šuškat o tom, jak to bude a čí Klára bude.
Zdraví Vás Jan Červenka.

Odpověď ze dne 09. 11. 2020 17:14:54:

Vážený pane Červenko,


děkuji za Váš dotaz. 


K zámecké zdi asi toto: město se skutečně vyjadřovalo v rámci stavebního řízení jako vlastník sousedících nemovitostí (pozemků). Vysloveně do vyjádření, které prošlo stavební komisí 18.9.2018 a poté bylo schváleno radou města 25.9.2018, napsalo mj. toto: "Město Litomyšl doporučuje zvážit ponechání kamenného režného zdiva v podezdívkách oplocení".


Na naše doporučení bohužel nebyl brán památkáři zřetel a chápu Vás i další občany, které podoba zdi frustruje. Mně samotnému se také příliš nelíbí. Nicméně výše zmíněná odpověď města byla v roce 2018 přijata před mým nástupem do funkce. Když jsem tedy byl na opravu zdi po mém nástupu na radnici upozorněn a chtěl situaci řešit, již legálně nebylo jak. Proto jsem kolegům sdělil, že při podobných akcích musíme být za město důslednější i vůči takové instituci, jakou je Národní památkový ústav. Já osobně se u všech větších projektů jako laik snažím projektantům i úředníkům posílat své připomínky a podněty, aby naše postoje u stavebních řízení byly co nejkomplexnější a co nejvíce respektovaly zájmy občanů. Podobně to dělají i radní a členové komisí města. Na jejich obranu chci uvést, že všichni lidé, kteří za město v roce 2018 opravu zdi připomínkovali, doufali v to, že památkáři k opravě „vlastního“ přistoupí se stejnými nároky, které mají například na nás při opravě majetku města.


Pokud jde o vilu Klára, opravdu jsem řešil možnost moderní přístavby pro využití na nový domov pro seniory. Jak vedení Centra sociální pomoci, tak kolegové z majetkoprávního i investičního odboru mi však vysvětlili, že by to pravděpodobně stálo obrovské finance a nikdy by z hlediska užitného nevznikl tak kvalitní dům, jako novostavba, která je naplánována u nemocnice. Navíc do projektů této novostavby již bylo zafinancován několik milionů korun a jen tak toto vyhodit komínem si jako vedení města nedovolíme. Nyní děláme všechny kroky pro to, aby mohla být výstavba nového domova pro seniory hrazena z velké části z financí v rámci dotace REACT-EU, tedy financí, které Evropská unie pošle jednotlivým zemím na podporu ekonomiky v souvislosti s koronakrizí. Má to ještě mnohá úskalí, ale pracujeme na tom na maximum. Na možnost odkupu vily Klára se ptalo již více zájemců. Nepřekvapuje mne, že v Litomyšli se již dopředu ví, čí bude. Já to upřímně nevím. My chceme dopředu nadefinovat kritéria prodeje a o odprodeji bude rozhodovat celé zastupitelstvo města. Tedy 23 lidí, kteří dostali důvěru voličů v komunálních volbách. Dovolím si tvrdit, že 23 lidí, kteří rozhodují s maximální odpovědností a láskou k Litomyšli. Nebude to tedy žádné tajné rozhodování, žádná komise, o které nikdo neví, jak je složena. Ale maximálně transparentně nevyšší samosprávný orgán města. Pokud chcete zastupitele nařknout z korupce, pak je mi to líto, ale já mám na ně zcela jiný pohled než Vy. Takto si dovolím odpovědět Vám i každému jinému: pouze maximální otevřeností a demokratickým rozhodováním můžeme přesvědčit občany, že se rozhodování na litomyšlské radnici děje vždy ve prospěch města a jeho obyvatel.


Ještě jednou děkuji za Váš zájem o Litomyšl a dění v našem krásném městě. Přeji Vám i všem ostatním hlavně zdraví, klid a hezký zbytek roku, jak je to jen v současné vykolejené době možné.


Daniel Brýdl, starosta Litomyšle

 
Youtube Litomyšl