Vyhledat na webu
zavřít
Vyhledávat na webu
en

Starostova odpovědna Odpověď starosty

dne 17. 01. 2021 14:31:32 se dotazoval Miloš Lněnička

Nová technologie namísto spalovny pro budoucí generace

Dobrý den,

v lednové Lilii se zmiňujete o výstavbě spalovny. Nejsem sice odborník v tomto oboru, ale jsem občan Litomyšle a vzhledem k tomu, že tu bydlím já i moje děti, tak bych rád upozornil na možnost likvidace odpadu trochu ekologičtějším způsobem. Je to nová technologie. Nejde jen o likvidaci odpadů, ale hlavně o jeho znovuvyužití. O tomto přístroji byla reportáž v české televizi v pořadu Gejzír. Zde posílám odkaz s více informacemi: http://www.ekorecyklace.cz/cs/content/multicyklicka-termolyza-depolymerizace-ekologicka-recyklace-druhotnych-surovin-likvidace .
Jen si myslím, že by to pro město nebylo špatné rozhodnutí a stojí to za zmínku.
Přeji hezký den.

Miloš Lněnička

Odpověď ze dne 18. 01. 2021 10:39:44:

Vážený pane Lněničko,


děkuji za Váš zájem o ekologii a zaslání odkazu na informace týkající se depolymerizace. I já osobně si myslím, že do budoucna se lidstvo bude muset ve větší míře uchýlit k tepelnému zpracování odpadů a využití takto vyrobené energie na úkor skládkování, které je z hlediska udržitelnosti lidského počínání asi nejhorší způsob "likvidace" odpadu.


Ačkoli odpady a odpadové hospodářství je v kompetenci pana místostarosty Kašpara, který je mj. ve vedení společnosti LIKO (ta pro Litomyšl a další okolní města zajišťuje svoz a likvidaci odpadů), dovolím si potvrdit, že v radě města i většinově v zastupitelstvu panuje shoda na energetickém zpracování odpadů na úkor skládkování. Podobnou technologii, o které píšete, chtěla využít pravděpodobně i firma na Pohodlí, kde měla být takto zpracovávána drť z pneumatik. Nakonec z vybudování depolymerizační jednotky v našem katastru prozatím sešlo, mj. kvůli velkému odporu veřejnosti a neschopnosti firmy jasně vysvětlit a doložit ekologickou nezávadnost. 


LIKO do budoucna s využitím podobné technologie prý počítá, v tuto chvíli jsou problémem velmi vysoké náklady na výstavbu takového centra na energetické zpracování odpadů bez možnosti čerpat dotace na výstavbu. Kolegové na tom ale usilovně pracují - více informací by Vám případně podalo vedení společnosti LIKO.


V každém případě prosím Vás i všechny spoluobčany o maximální třídění odpadů - stát mění svoji politiku a pouze města, kde občané třídí odpad ve velkém, budou mít nižší náklady na skládkovné. Protože Litomyšl rozpočítává náklady na zpracování odpadů mezi všechny poplatníky za odpad, určitě se to nám všem ekonomicky vyplatí. Tedy třiďme, třiďme, třiďme. Čím méně komunálního odpadu vznikne, tím lépe pro naše peněženky, ale hlavně pro životní prostředí a zdraví nás a našich potomků.


Ještě jednou děkuji a přeji Vám klidné dny


Daniel Brýdl, starosta města

 
Youtube Litomyšl