Vyhledat na webu
zavřít
EN / DE / PL / FR
Vyhledávat na webu
fr pl de en

Starostova odpovědna Odpověď starosty

dne 05. 01. 2014 18:01:41 se dotazoval Zuzana Kohúciková

Nemocné Klášterní zahrady

Dobrý den pane starosto,
dlouho jsem se rozmýšlela, zda Vám napsat či nikoliv, ale po nedávné návštěvě Vašeho krásného města jsem usoudila, že bych měla.
Žijeme na Slovensku a do Litomyšle jezdíváme pravidelně již mnoho let nejen za rodinou, ale prostě proto, že nám Vaše město učarovalo. Chvíle strávené v Klášterních zahradách BYLY vždy nezapomenutelným zážitkem. Minulý čas u slůvka "BYLY" není velkým písmem napsán náhodou! Posledních pár let s mým mužem, vášnivým zahrádkářem, sledujeme (a to jsme vždy jen obdivovali a sbírali inspiraci), jak Váš skvost rok od roku chřadne.
Byli jsme před téměř 14 lety na Slavnostním otevření Klášterních zahrad a při pohledu na každý kout, každý záhonek srdce zaplesalo. Co se ale s Vaší chloubou děje v posledních letech je k pláči. Velký smutek a úzkost v nás vyvolal o letošních vánočních svátcích pohled na naprosto neupravené plochy tlejícího, suchého, hnědorezavého roští! Dříve byly záhonky před zimou ošetřeny, příkladně přikryty větvovím proti mrazu a my jsme se sem jezdili učit, jak se o naši zahrádku postarat. Mezi trvalkami neprorůstal plevel a vše bylo hezky upraveno v každém ročním období a ne pouze před Smetanovou Litomyšlí!
A není to pouze zeleň, jež nás trápí. Kovové lavičky už jsou natolik oloupané a rezavé, že by se na ně dáma ve světlých šatech ani posadit nemohla, aby se neumazala. To stejné platí i o odpadkových koších. Dřevěné lavičky jsou odřené a snad i prohnilé, mezi kostkami prorůstá mech a tráva. No, po letošní zimní procházce v naší milované oáze klidu jsme velmi smutní.
Byla bych moc ráda, kdyby Vás má slova přiměla se v zahradách pořádně rozhlédnout a pak učinit nějaká opatření, aby se za pár let tak nádherné místo nevrátilo do původní podoby, kterou známe už jen z fotografií. Byla by to ohromná škoda.
Važte si, prosím, Vašeho drahokamu a pečujte o něj s láskou.

Moc Vám děkuji za zamyšlení a přeji Vám mnoho zdraví!

Ze Slovenska zdraví

Zuzana a Peter Kohúcikovi.


Odpověď ze dne 18. 02. 2014 09:44:00:

Vážená paní Kohúciková,

reaguji na Váš dotaz týkající se Klášterních zahrad.
Již v loňském roce jsme vyčlenili finanční prostředky na obnovu mobiliáře Klášterních zahrad a to na dřevěné lavičky. V letošním roce pokračujeme na obnově kovového mobiliáře.
Kovové lavičky a odpadkové koše jsou již v současné době zdemontovány a probíhá poptávkové řízení na jejich znovuobnovení. Do letní sezóny by měla být většina po opravě a instalována na své místo.
Dřevěné sedáky na lavičkách již byly opraveny a částečně vyměněny.
Spáry v dlažbě (především na parkovišti) jsou zčásti zarostlé mechem, což nepovažujeme za natolik estetickou závadu, aby muselo být ve větším rozsahu použito chemické ošetření. Přesto bude správce objektu vyzván k větší aktivitě.
Děkuji za Vaše podněty a byl bych rád, kdybyste se i přesto do našeho města rádi vraceli.

S pozdravem
Michal Kortyš, starosta města

 
Youtube Litomyšl