Vyhledat na webu
zavřít
Vyhledávat na webu
en

Starostova odpovědna Odpověď starosty

dne 29. 06. 2020 07:53:19 se dotazoval Radka Jetmarová

Mateřské školy

Dobrý den, pane starosto,

mám k Vám dvě otázky týkající se mateřských škol v Litomyšli.

Generace 89 měla ve svém volebním programu zachování školky v centru města. Zatím se to úplně nepodařilo. Budete v tomto směru vyvíjet nějakou další aktivitu, nebo proinvestováním několika milionů do stávajících školek a vytvoření dostatečné kapacity je aktivita kolem školek na nějaký čas (řekněme jednu generaci) uzavřena?

Co mohu jako rodič udělat proto, aby mělo moje dítě nárok na částečně soukromou anglickou školku? Pro letošní rok jsme měli podanou přihlášku u pana Fily, ve školce bylo místo, budovu této školky máme jednoznačně nejblíže (cca 200m), nicméně naše dítě nebylo přijato, protože nejsme spádoví do Lidické školky. Místo toho nám bylo nabídnuto místo ve školce Vertexové (cca 1,8km). Kam mizí snaha o to, aby Litomyšlané chodili po městě pěšky? Kam zmizel selský rozum ohledně spádovosti? Nárok na anglické vzdělání pro nejmenší má pouze 1/3 Litomyšle?

Situaci se školkami dlouhodobě sleduji, jsem si její komplikovaností vědoma a vím, že nešťastné rozhodnutí o redukci není Vaše. Přesto prosím o vysvětlení.

Přeji Vám, ať se Vám daří!

Děkuji, Radka Jetmarová

Odpověď ze dne 11. 08. 2020 14:55:16:

Dobrý den, paní Jetmarová, ahoj Radko :)


ano, máš pravdu, že jsme usilovali o zachování plnohodnotné školky v centru města. Ihned po mém nástupu na radnici jsem se snažil přesvědčit památkáře o možném větším využití podkroví v dolní budově zámecké školky, ale bez úspěchu. Je tam prý tak cenný barokní krov, že se půda nedá více využít. Zároveň by s tím byl zásadní problém i u hygieniků vzhledem k malému možnému osvětlení. Pak jsem tedy zvažoval přístavbu, ale majitel zahrady (zahrada není v majetku města) tento pozemek neprodá, takže stavba také není možná. Tedy jediné možné řešení bylo investovat nemálo financí alespoň do přestavby dolní budovy tak, aby byla zachována maximálním možná kapacita. Toto se nyní dokončuje, ale vím, že kapacita nebude dostatečná a nebude odpovídat zájmu lidí. Abych to ale shrnul: ano, bohužel nevidím žádnou možnost, jak a kde vybudovat v centru plnohodnotnou školku. Mě osobně mrzí, že máme dvě velké školky mimo centrum, ale do obou bylo a je proinvestováno opravdu hodně milionů a myslím, že to tak opravdu miminálně na jednu generaci je dáno. Alespoň do dolní budovy v zámecké školce nyní investuje tak, aby se tam zachovala maximálním možná kapacita, povolená hygienou.


Ohledně anglické školky jsem navrhoval přesunout ji do jedné z velkých školek (vertexová nebo na Lidickou), ale provozovatel Tomáš Fila výrazně upřednostňuje zůstat tam, kde je a udržet malý kolektiv. Také kolegyně ze školského odboru mi vysvětlily, že vzhledem k systému placení mezd určených počtem dětí je toto nejlepší řešení. 


Diskutovali jsme i spádovost - ano, vznikají tím nespravedlnosti a jedna z nich je i Tebou popisovaná. Ze zákona spádové oblasti mít musíme. Omlouvám se, nemám ideální řešení, které by vyhovovalo všem. Problém je, že od 1.9. máme organizačně pouze dvě školky a tak bylo nutno město rozdělit poměrově dle jejich kapacit. 


Děkuji za pochopení, hezký den


Dan Brýdl, starosta

 
Youtube Litomyšl