Vyhledat na webu
zavřít
EN / DE / PL / FR
Vyhledávat na webu
fr pl de en ua

Starostova odpovědna Odpověď starosty

dne 04. 04. 2022 21:14:39 se dotazoval Stuchly Bohuslav

Litomysl centrum

Dobrý den. Proč centrum vašeho města vypadá jako Vetnamská tržnice? Proč prostě nezakážete když už je zde velký počet stejných obchodu provozovaných Vetnamci to vykladani zboží na chodníky. Zcela to kazí dojem vašeho krásného města.


Odpověď ze dne 07. 04. 2022 10:30:17:

Dobrý den, pane Stuchlý,


děkuji za Vaše dotazy. Věřte mi, že nejen mě tato problematika (ne-vkusu prezentace prodávaného zboží u některých prodejen na podsíních, jak se u nás říká podloubí) dlouhodobě velmi mrzí, ale tak jak to na světě bývá, věci nelze řešit jednoduše.


Teoreticky bychom mohli zakázat jakoukoliv prezentaci zboží na podloubí úplně - ale je mnoho prodejen, které ji mají vkusnou, historicky myslím bylo zboží před prodejnami vystavováno a určitě by se proti tomu provozovatelé prodejen postavili. Pokusili jsme se tedy tržním řádem vystavené zboží omezit (jak taxativním výčtem např. nesmí být vystavován alkohol, spodní prádlo apod., tak rozměry a umístěním). Toto podle mého názoru výrazně pomohlo (už prodejci nezabírají obě strany), ale zásadní debata je zde o "vkusu" a "míře" prezentace prodávaného zboží. No a ty do žádného nařízení, vyhlášky ani zákona nepopíšete a nenadefinujete.


Největší vliv by na prodejce mohli mít majitelé domů a já jsem s nimi opakovaně komunikoval a prosil je o omezení vystavování zboží v jejich nemovitostech - někteří vyslyšeli, jiní ne. A vliv máte i Vy všichni - zákazníci. Já osobně jsem se například rozhodl, že do prodejen, kde je dle mého názoru vystavování zboží na podsíních nevkusné, prostě nebudu chodit nakupovat. Nebudu je tak podporovat finančně. To můžete udělat i Vy a všichni ostatní - a trh by takto vedeným prodejnám ukázal, že pro ně není na náměstí v Litomyšli místo. Dokonce můžete (a já jsem to historicky dělal, ještě před nástupem na radnici) majitele prodejen sami oslovovat a sdělovat jim Váš názor na takto vystavené zboží. Stokrát nic umořilo osla. Pokud by jim podle mého názoru každý den někdo toto říkal, třeba by přistoupili na vyšší kulturnost prezentace zboží ve veřejném prostoru.


Co určitě udělat nemůžeme je "zakázat vystavené zboží v obchodech provozovaných Vietnamci" - to jistě chápete, jednalo by se o jasnou nezákonnou diskriminaci.


Znovu se s kolegy podíváme na tržní řád, jaké máme možnosti vystavené zboží dále regulovat. Opravdu upřímně se ani mně ani kolegům nelíbí zkažený dojem z našeho krásného města o kterém píšete.


Ještě jednou děkuji za Váš podnět, hezký den z Litomyšle


D.Brýdl, starosta města

 
Odběr novinek Youtube Litomyšl