Vyhledat na webu
zavřít
EN / DE / PL / FR
Vyhledávat na webu
fr pl de en ua

Starostova odpovědna Odpověď starosty

dne 11. 08. 2021 12:38:40 se dotazoval Karel Novák

Letní a teké zimní úrdžba

Dobrý den pane starosto,

když Litomyšl zvyšovala daň z nemovitých věcí, na rozdíl o mnoha jsem tento krok vítal, protože to přinese peníze na údržbu městských budov a pozemků. Ceny energii a služeb a stavebních prací rostou a Litomyšl tuto daň držela, protože zvedat daně je politicky nepopulární krok.
Bohužel toto zvýšení zatím není nikde vidět, v Litomyšli je i základní údržba pozemků špatná.
Vymlouvat se na počasí, virus, karanténu, dovolenou není moc profesionální. Navíc už týden neprší a situace v mnohých částech Litomyšle, je stále kritická.
Moje otázka je: Bylo by možné promyslet variantu vrácení části daně z nemovitých věcí pro části Litomyšle, kde služby pana Kalouska nestíhají? Občané vybrané části by si pak zajistili agenturu, která by údržbu prováděla. V Nizozemsku takto některá města fungují již několik let a všichni jsou spokojeni.

Děkuji za odpověď a přeji klidné léto
Karel Novák


Odpověď ze dne 11. 08. 2021 14:24:41:

Vážený pane Nováku,


když jsme zvyšovali daň z nemovitosti (mimochodem jednomyslně v rámci celého zastupitelstva), tak jsme slibovali, že budeme finance vybrané navíc investovat do obnovy a oprav městského majetku (https://www.litomysl.cz/aktuality/zdrazi_dan_z_nemovitosti_mesto_setri_na_opravy/). Máme totiž k dispozici analýzu jednoho z největších odborníků na městské finance pana Tesaře, kde je mj. jedním ze závěrů, že Litomyšl by do obnovy svého majetku měla investovat cca 70 mil. Kč ročně, aby byla zastavena postupná degradace. Nicméně nebylo to vůbec myšleno na častější letní a zimní údržbu, jak navrhujete, ale na investice do nemovitostí a městského majetku, který je někdy opravdu ve velmi špatném stavu (např. zadní trakt Domu U Rytířů, knihovna, Centrum sociální pomoci apod.). No a tento slib opravdu plníme a snažíme se o tom maximálně otevřeně informovat nejen zastupitele, ale i občany např. články v Lilii. Finance tak jdou například do obnovy kempu, který byl v hrozném stavu, vyměnili jsme okna na 3. ZŠ, neboť už se nedala pořádně zavřít, v budově bývalého Potravinoprojektu jsme zrekonstruovali WC, opravili jsme chodníky na ulici Trstěnické i kolem hřbitova, opravili přední část budovy MÚ na J.E.Purkyně atd atd. Na letošek i příští rok plánujeme další velké opravy - finance půjdou například do zkapacitnění kanalizace, abychom zabránili hromadění vody u Dalibora a u autobusového nádraží, nadchod u polikliniky bude kompletně vyměněn za bezbariérový....a to všechno stojí miliony a miliony. A k tomu všemu šetříme na nový domov pro seniory, neboť to je budoucí investice, kterou podporují všechna uskupení v zastupitelstvu.


Já jsem velmi rád, že se na nutnosti oprav městského majetku shodneme nejen s panem místostarostou, ale prakticky s celým zastupitelstvem. Chceme se totiž všichni chovat jako dobří hospodáři, ale bohužel jak sám píšete ceny služeb a stavebních prací rostou. K sekání trávy jsem se vyjadřoval již mnohokrát v minulých dnech, ale abych nebyl pouze kritický vůči MSL - myslím, že se to za minulé dva týdny výrazně zlepšilo a velká část města je již posekána a zbavena bodláků. Pokud máte konkrétní místo, kde to ještě neproběhlo, prosím napište mi to do emailu a já se spojím s vedením MSL, aby došlo k nápravě. Vrátit daň z nemovitých věcí myslím není právně vůbec možné, ale opravdu nemělo jít o údržbu veřejných prostranství, ale navýšení této daně jde o městského majetku - do oprav a úprav.


Děkuji za pochopení, hezký den


Daniel Brýdl, starosta města

 
Odběr novinek Youtube Litomyšl