Vyhledat na webu
zavřít
EN / DE / PL / FR
Vyhledávat na webu
fr pl de en ua

Starostova odpovědna Odpověď starosty

dne 20. 09. 2021 10:28:44 se dotazoval Lenka Neškudlová

laminátové lavičky v zámeckém parku

Vážený pane starosto, můžete mi prosím podrobněji vysvětlit, proč se laminátové lavičky znovu vracejí do zámeckého parku? Dočetla jsem se to v článku v zářijové Lilii, kde se píše, že pan architekt uplatnil autorská práva, přičemž ale již skončila doba udržitelnosti projektu. Moc tomu tedy nerozumím. Měla jsem velkou radost, když jsem se dozvěděla, že ty hrozné laminátové lavičky budou konečně odstraněny (za celou dobu jsem na ně neslyšela jediný pozitivní ohlas, ale nikdy jsem se nedozvěděla, ačkoliv jsem se po tom kdysi dotazovala, kdo o osazení těchto nevzhledných a postupně hrozně špinavých laviček rozhodl), ovšem radost mi dlouho nevydržela. Pane starosto, upřímně, Vám se ty lavičky líbí?? Neměl by se konečně zapojit zdravý selský rozum? S pozdravem Lenka Neškudlová


Odpověď ze dne 21. 09. 2021 15:16:35:

Vážená paní Neškudlová,


děkuji za Váš dotaz, byť myslím, že vše vysvětlil pan kastelán v článku v Lilii. Autor celkové rekonstrukce zámeckého parku, jehož součástí byla i výroba a umístění laminátových laviček, pan architekt Šépka, se dohodl s generální ředitelkou Národního památkového ústavu, že se lavičky vrátí na své místo, neboť jejich odstranění bylo porušením autorského práva. Tato dohoda šla mimo město a my jsme do toho vstoupili pouze jako vlastníci oněch laviček s tím, že z financí, které jsme obdrželi z Liberce za "stan", uhradíme očištění a repasi laviček a jejich lepší ukotvení. Jsme v právním státě a musíme respektovat zákony i dohody a smlouvy. Proto jsme také museli souhlasit s odvozem stanu, který se třeba mě osobně mnohem více líbil a sloužil svému účelu, než lavičky. Nelíbí se mi ani laminátové koryto, ale opět - nejsem v pozici, že bych jako starosta mohl rozhodnout "odstraňte to, nelíbí se mi to". Celý projekt vznikl dávno před mým nástupem na radnici a musím plně respektovat smlouvy a zákony, které v tuto chvíli stojí na straně autora. Celý laminátový program byl povolen a odsouhlasen památkáři i všemi dotčenými orgány a opravdu to není o tom, zda se starostovi něco líbí nebo nelíbí. 


Lavičky se tedy na příští sezónu do zámecké zahrady vrátí a co bude v dalších letech bude záležet na další dohodě mezi autorem a NPÚ. Nicméně asi Vás to překvapí, ale obdržel jsem i zcela opačné komentáře některých občanů, když byly laminátové lavičky demontovány - že se jim velmi líbily a jak je můžeme nechat odstranit... každý máme právo na laminátové lavičky nahlížet po svém, někomu se líbí, někomu vůbec, ale důležité je postupovat v souladu s právem a dohodami.


Děkuji za pochopení, hezký den 


D. Brýdl, starosta města

 
Odběr novinek Youtube Litomyšl