Vyhledat na webu
zavřít
EN / DE / PL / FR
Vyhledávat na webu
fr pl de en ua

Starostova odpovědna Odpověď starosty

dne 07. 05. 2021 21:47:36 se dotazoval Ivana Voříšková

Kvetoucí Litomyšl

Ahoj Dane,
nechci si stěžovat, ale poděkovat za "nové" květinové záhony. Litomyšl je hned krásnější a je radost se městem projít. Litomyšl byla perlou v květinové výzdobě a věřím, že se tam pomalu vracíme.
Objevila se spousta záhonů s tulipány - souvisí to nějak s naším partnerstvím s Rodenem?
Díky za Tvoji práci a přeji hodně sil
Iva Voříšková


Odpověď ze dne 18. 05. 2021 11:09:28:

Ahoj Ivčo,
děkuji za milou zprávu - snažíme se s kolegy, aby byla Litomyšl rozkvetlá od jara do podzimu. A nejen rozkvetlá, ale i zelená. Jsme v kontaktu s mnohými firmami i institucemi a snažíme se je motivovat a inspirovat k ozelenění stávajících budov, plotů i prostranství. Vydali jsme brožuru "Význam zeleně ve městě", kde popisujeme, jak důležitý je každý strom, keř, trávník nebo popínavka v rozpáleném městě. Sami chceme jít příkladem a mnohé budovy (vč. MÚ) nebo městské ploty budou postupně porůstat zelení. 


Hned po mém nástupu na radnici jsme zorganizovali setkání se zástupci zahradnické školy, místních zahradnických školek, pracovníků Městských služeb Litomyšl a zahradního architekta pana Sendlera, abychom si koncepci rozvoje zeleně nějak uchopili. Bohužel všichni společně se shodli na jednom - je nedostatek vyučených zahradníků a zahradnic, které by práce bavila a rozuměli jí. Na školy se do tohoto oboru hlásí velmi málo dětí a pak se to odráží na trhu práce. A to máme opravdu štěstí, že v Litomyšli škola je a o spolupráci se bavíme - byť pochopitelně jejich priorita je obhospodařit nejdříve všechny krajské pozemky, zahrady a parky, jelikož jejich zřizovatelem je Pardubický kraj. Na schůzce mi bylo vysvětleno, že lepší než několik osázených květináčů takzvaně "na efekt" je jeden dobře zasazený strom nebo keř, o který je pečováno - a tímto se řídíme.


K záhonům, které potkáváš a za které jsem moc rád, patří poděkování kolegům z úřadu i MSL. Do budoucna by měly přibývat další. Naplánovaná je výsadba kolem hotelu Dalibor, ale tam se nejdříve musí udělat kanalizace, takže teprve až poté rozkvete více i tato část města. Kolegyně pracují na projektech úpravy zeleně vedle čerpací stanice MOL (bývalé místo pro parkování), před budovou Savosu a s místní občanskou iniciativou se připravuje sázení na ulici Strakovské (město zajistí materiál a rostliny, občané si pak vše vysadí), cibuloviny chceme doplnit na Vodní valy. Také obnovujeme starý sad u silnice do Kornic (mj. díky skvělému projektu Stromy pro Litomyšlata z participativního rozpočtu), nový sad začínáme připravovat na Prokopu a moc se těším i na sad spojený s protipovodňovými poldry u nemocnice. Oslovujeme Pozemkový fond, aby na nás převedl starý dosluhující sad u Vlkova, který bychom chtěli také revitalizovat. Drobně by měla být doplněna zeleň před zázemím hřbitova (místo asfaltového placu), osázen spoustou keřů byl břeh u I/35 od nadchodu k poliklinice směrem k parku za Smetanovým domem, sázet keře plánujeme i na atletickém stadionu a v dalších lokalitách.
Hledáme také různá místa pro aleje vedoucí z města - samozřejmě často narážíme na majetkové problémy - málokdo chce městu prodat pozemky, byť na takto bohulibou záležitost jako je zeleň nebo třeba biotop.

Každopádně děkuji za Tvé poděkování, které rád předám všem, kdo se na rozkvetlé Litomyšli a udržované zeleni v ní podílí.
A na závěr - bohužel kontakty s Rodenem jsou (nejen kvůli koronaviru) minimální - v Holandsku se na radnici změnila politická reprezentace a ta současná partnerství již příliš nepodporuje. Takže vlastně ty tulipány jsou opravdu jedna z mála věcí, které přátelství Rodenu a Litomyšle mohou připomínat - žádná přímá souvislost ale není.


Měj se hezky v tyto krásné jarní dny


Dan Brýdl, starosta

 
Odběr novinek Youtube Litomyšl