Vyhledat na webu
zavřít
EN / DE / PL / FR
Vyhledávat na webu
fr pl de en ua

Starostova odpovědna Odpověď starosty

dne 17. 07. 2021 21:36:26 se dotazoval Josef Novotný

Koryto od poldru pod židovským hřbitovem...

Dobrý den pane starosto,

prosím udělejte něco s korytem, které odvádí vodu z poldru, který je pod židovským hřbitovem. Myslím si, že budu tímto mluvit za všechny, kterých se to týká! Neradi bychom se totiž dočkali až se poldr naplní natolik, že voda z něj začne odtékat bezpečnostním přelivem! V ten moment jsou sice průtok omezující betonové trubky, které máme všichni v přejezdech, ale koryto, kterým voda odtéká je mělké a v mnohých místech má strašně úzký profil!!! Velké koryto pojme víc vody!!!
Stačilo by na takovou akci poslat menší bagr s autem na odvoz zeminy a během pár dní by bylo hotovo!
V loňském roce jedna ze sousedek z ulice Na Lánech zorganizovala petici, já jsem tam konkrétně požadavek na rozšíření koryta uvedl. Nic se nestalo!
Jsem bytostně přesvědčen o tom, že kdyby v tomto místě, co my bydlíme žil někdo ze zastupitelstva města, tak by bylo dávno hotovo! Bohužel takový vliv nemáme a při každém přívalovém dešti trnem, jak dlouho bude trvat a co se nad našimi domy v hrázi odehrává!

Děkuji za odpověď.


Odpověď ze dne 26. 07. 2021 14:48:15:

Vážený pane Novotný,


děkuji za Váš podnět - požádal jsem kolegy, aby poptali prohloubení koryta, jak navrhujete a připravili podklady na investiční poradu. Myslím, že bychom to měli udělat, nicméně mám zároveň trochu obavu, aby pak stačily některé trubky s úzkým profilem, na kterých si někteří majitelé domů udělali přejezdy do garáží u domků (předpokládám bez povolení/dohody s městem). 


Celou peticí jsme se poměrně detailně zabývali, sešli jsme se se zástupci petičního výboru i na místě, stejně jako s dalšími občany, a postupně jednotlivé body řešíme. Protože se chystá v lokalitě Lány bytová výstavba, jejíž součástí bude i retenční nádrž, některé požadavky jsme po dohodě se zástupci výboru odložili až na realizaci těchto budoucích opatření. V lokalitě nad MUDr. Žákem jsme také nechali přepracovat projekt nového poldru, aby nezasahoval pozemků tolika vlastníků, ale nemůžeme legálně nikoho donutit pozemky na retenční nádrž prodat. Uvidíme, jak s novým projektem uspějeme - lidé nechtějí městu pozemky prodávat, budeme s nimi jednat a snad nalezneme shodu - nebude to ale během pár týdnů.


Obecně k protipovodňovým opatřením v Litomyšli - kvůli klimatickým změnám a extrémním přívalovým lijákům nás opravdu voda překvapuje ze všech směrů, ale na většině zásadních problémů opravdu pracujeme. Nejdále jsou protipovodňová opatření u nemocnice - tam máme přislíbenou dotaci na systém několika poldrů a pevně doufám, že v nejbližších letech dojde k realizaci. Problémové oblasti jsou také u autobusového nádraží a u Dalibora - v obou oblastech se pracuje na projektové dokumentaci na oddělenou kanalizaci - tedy zkapacitnění odvodu vod do Loučné. Půjde o poměrně velké investice v řádu vyšších milionů Kč, ale pokud chceme zabránit opakování problémům s vodou v těchto místech, realizaci se nevyhneme. Další problém vznikal u sochy B. Smetany - tam jsme přepojili kanalizaci jdoucí od směru na Českou Třebovou v ulici M. Kuděje do jiné větve tak, aby směrem ke Smetanovu náměstí šlo méně vody. Bohužel zde se nedá kanalizace (odvod do Loučné) zkapacitnit - stávající kanalizace jde úzkou uličkou kolem pedagogické školy a v zemi je tolik sítí a propojení, že se sem větší kanalizace prostě už fyzicky nevejde.


Vaším podnětem se tedy budeme určitě zabývat, tak jako bychom se jím zabývali od zastupitele města nebo kohokoliv jiného. Vaše přesvědčení o tom, že bychom se chovali jinak, kdyby tam žil zastupitel, mne mrzí, ale doufám, že Vás naším konáním na základě Vaší žádosti přesvědčíme o opaku. Děkuji, přeji hezké léto bez povodní


D. Brýdl, starosta města

 
Odběr novinek Youtube Litomyšl