Vyhledat na webu
zavřít
EN / DE / PL / FR
Vyhledávat na webu
fr pl de en

Starostova odpovědna Odpověď starosty

dne 24. 02. 2021 20:50:34 se dotazoval Vladislav Jirka

Koronavir

Již několikrát jsem byl na zkrátka na autobusáku v Litomyšli, kde se pohybují lidi , kteří nedodržují opatření vyhlášení vládou ČR. Holduje se zde alkoholu, kouří se zde přímo na zastávce, nenosí se roušky. Městskou ani státní policíi jsem za celou dobu neviděl, tak se nedivím ,že situace je taková jaká je! Příjte se tam také někdy podívat.


Odpověď ze dne 25. 02. 2021 12:07:55:

Vážený pane Jirko,


děkuji za Váš postřeh. I já chodím poměrně často pěšky kolem autobusového nádraží a již jsme situaci s policisty řešili. Zde si dovolím zkopírovat info od velitele Městské policie Litomyšl, pana Libora Marka: "kontroly na autobusovém nádraží provádíme několikrát denně. Osoby v podnapilém stavu a porušující opatření z místa vykazujeme. Většinou se jedná o bezdomovce. Bohužel se nám na toto místo po odjezdu hlídky vrací. Několik osob bylo převezeno pro podnapilost a protiprávní jednání na PZS Pardubice, HK. O problému víme, v rámci možností řešíme."


Vaši připomínku jsem přeposlal i na Policii ČR s prosbou o intenzivnější kontrolu.


Nicméně dovolím si trochu obecněji: všichni vidíme, jak to vypadá v nemocnicích, máme zde poměrně velká omezení, pro spoustu podnikatelů na hranici přežití, a přesto se koronavirus dále šíří. Jak je to možné? Mají opravdu všude a stále být policisté, aby dohlíželi na dodržování základních pravidel 3R? To asi není možné....je to totiž o každém z nás. S rozumem dodržovat předepsaná pravidla (jdu sám po ulici, nemusím mít ústa zakrytá, ale např. na autobusovém nádraží či na náměstí v době, kdy se tam pohybuje hodně lidí, by to asi chtělo...).


Základním problémem české společnosti současné doby je podle mého názoru extrémně nízká solidarita se zdravotníky, malá mezigenerační solidarita se seniory, nízká míra odpovědnosti za druhé. Lidé si už nechtějí upírat aktivity, o kterých jsou přesvědčeni, že jsou nezbytné. Ale je letošní lyžování opravdu nezbytné? Je potřeba i nyní jezdit na výlety, scházet se s přáteli, pořádat oslavy? Máme opravdu na všechno právo? Proč nemohu nosit respirátor či roušku na pracovišti, když se to na 100% očekává od zdravotníků nebo pracovníků v sociálních službách? Toto nevyřeší častější kontroly policie, toto je opravdu o každém z nás. Ani mne už to nebaví, i já mám pochybnosti o opatřeních, která nám ukládá vláda, ale pokud se většina odborníků a většina států shodne na tom, že očkování a dodržování pravidel 3R jsou jediné cesty, jak se ze současné situace dostat, jak ulevit zdravotnickému personálu, který již rok žije ve stresu a nadměrné zátěži, pak je potřeba, abychom pravidla dodržovali a až na nás přijde řada, podstoupili dobrovolné očkování. Ne kvůli sobě, ale kvůli ostatním - kvůli společnosti a návratu do normálního života bez omezení.


Vám i všem ostatním přeji hlavně zdraví a co nejdřívější návrat do běžného života. Je to opravdu na každém z nás. Hezký den


Daniel Brýdl, starosta města

 
Youtube Litomyšl