Vyhledat na webu
zavřít
EN / DE / PL / FR
Vyhledávat na webu
fr pl de en

Starostova odpovědna Odpověď starosty

dne 04. 11. 2021 08:24:22 se dotazoval Vlasta Nováčková

Kolumbárium

Dobrý den pane starosto,
prosím o sdělení, proč v Litomyšli není Kolumbárium a zda se plánuje jeho vybudování. Děkuji.
Vlasta Nováčková


Odpověď ze dne 08. 11. 2021 12:28:26:

Vážená paní Nováčková,


jak jsem zjistil od kolegů, existuje projekt na výstavbu kolumbária s márnicí na místě současné vsypové loučky. Nicméně cenové odhady na vybudování kolumbária s márnicí se pohybují někde nad 5 mil. Kč, což v této době nejsme schopni uvolnit. Požádal jsem kolegy, zda by nalezli levnější variantu, ale v rámci investičních priorit bude otázka, zda se na kolumbárium dostane. Já bych určitě nebyl proti výstavbě kolumbária, ale například na příští rok již máme rozpočet připraven a finance jsou opravdu velmi napjaté. 


Jsem ale velice rád, že po několika letech bylo dokončeno slavnostní nasvětlení hřbitova, které by mělo nepřímo osvětlit i cesty a cestičky na hřbitově, takže by tam již neměla být absolutní tma. Další dlouhodobější investicí byla postupná obnova všech dlážděných cest po hřbitově, které tvoří kostru pohybu chodců - a to bylo letos také dokončeno. Všechny hlavní cesty na hřbitově jsou tedy nově předlážděné do žuly. Také jsme vydláždili chodník kolem hřbitova, v předpolí hřbitova plánujeme na jaro 2022 vysázení stromů, osazení laviček a založení štěrkového trávníku (nyní tam je dočasně velkoformátový štěrk, který bude na jaře odstraněn, jde o provizorium, za které se omlouvám).V příštích letech nás čeká také zbourání a výstavba poslední části staré zdi kolem hřbitova, která je ve špatném stavu (od zimního stadionu kolem aleje bříz směrem k zázemí hřbitova - cca do poloviny. Od poloviny je pak zeď z bílých cihel, která zůstane, ačkoli to nebylo šťastné řešení).


Každopádně děkuji za Váš dotaz, budeme se možnostmi vybudování kolumbária zabývat, Budu ale upřímný - existuje velká spousta investičních priorit a nutností spolufinancovat dotační projekty a financovat opravy majetku města i nenadálé havárie, takže v nejbližších letech tuto investici nevidím jako reálnou. Pokud kolegové přijdou s ekonomicky přijatelnými náklady, tak se tomu jistě nebudeme bránit. Mají zadáno takovou variantu připravit.


Děkuji za pochopení, přeji hezké dušičkové dny


Daniel Brýdl, starosta města

 
Youtube Litomyšl