Vyhledat na webu
zavřít
EN / DE / PL / FR
Vyhledávat na webu
fr pl de en ua

Starostova odpovědna Odpověď starosty

dne 22. 10. 2009 15:29:13 se dotazoval Radek Pulkrábek

Hlasování v RaM

Dobrý den pane starosto,
děkuji Vám za odpověď. To že je schůze RaM neveřejná je pochopitelné a je to i v zákoně o obcích, ale o anonymním hlasování se nepíše. Jestliže o zveřejňování hlasování uvažuje i ministerstvo vnitra v novelizaci zákona a i Vy jste odpůrcem anonymity, mohli by jste hlasování uveřejňovat. Přeci co zákon nezakazuje, je povolené. Pokud politik něco prosazuje, měl by mít zájem tuto svoji práci presentovat a naopak volič by měl vědět co jím zvolený politik doopravdy prosazuje. Tato praxe je běžná v jiných demokratických státech.
Děkuji za odpověď.


Odpověď ze dne 04. 11. 2009 11:04:47:

Vážený pane Pulkrábku, 


ve své reakci na Váš předcházející dotaz jsem uvedl, že "Ministerstvo vnitra ČR při novelizaci zákona uvažuje o tom, že v zápise bude uvedeno i jmenovité hlasování", nikoliv jak píšete o "zveřejňování hlasování". Znovu musím konstatovat, že v zápise ze schůze rady města se v souladu se zákonem o obcích uvádí počet přítomných členů rady města, schválený pořad schůze města, průběh  a výsledek hlasování a přijatá usnesení. Údaj o jmenovitém hlasování  v zápise není a nemůže být tedy zveřejněn.


Nemůžu souhlasit ani s Vašim názorem, že město může konat vše co zákon nezakazuje. Tento princip platí pro občany nikoliv pro veřejnou správu. Město se naopak musí při výkonu samosprávné působnosti musí řídit zákony a jinými právními předpisy vydanými na základě zákona.


S pozdravem


Michal Kortyš
starosta města

 
Odběr novinek Youtube Litomyšl