Vyhledat na webu
zavřít
EN / DE / PL / FR
Vyhledávat na webu
fr pl de en

Starostova odpovědna Odpověď starosty

dne 24. 02. 2013 17:37:35 se dotazoval Dalibor Jandík

Golfové hřiště a supermarket

Dobrý den, pane starosto. Zajímalo by mě, kdy a zda vůbec se začne s výstavbou golfového hřiště na místě tzv. průmyslové zóny Strakovská (za internátem VOŠP a SPgŠ a STORY Design). Případně, zda se zde plánuje výstavba něčeho jiného... A také by mě zajímalo, co je pravdy na tom, že na místě dnešního Perštýna by měl vyrůst supermarket. Já osobně jsem pro. Nebaví mě a naši rodinu jezdit za nákupy do okolních měst. Přijde mi to pod úroveň, ve srovnání s významností Litomyšle vůči okolním městům. Chápu sice velikost obce, ale není o moc větší, než takové Vysoké Mýto, Moravská Třebová, Lanškroun apod., kde podobných marketů najdete mnohem více. V Litomyšli je toho víc, co mi tu schází (například STK, ještě alespoň 1 benzínová stanice, velká prodejna elektro atd.). Když vidím, jak obchody na Smetanově náměstí pomalu mizí, je mi téměř do pláče (Expert elektro, Modrá cukrárna, Foto Samek, Digistyl, Levné knihy, atd.).
Děkuji za Vaše odpovědi na všechny mé dotazy a jsem s pozdravem.
Dalibor Jandík


Odpověď ze dne 13. 03. 2013 17:05:08:

Vážený pane Jandíku,

s výstavbou golfového hřiště se v novém schváleném územním plánu již nepočítá.
Na místě Perštýna v minulosti uvažoval soukromý řetězec vystavět hobbymarket. Od tohoto záměru upustil. Z jakých důvodů mi není známo, mohu se jen domnívat - malé místo, možná hrozba záplav, vedení hlavní kanalizační trasy krajem pozemku. Hlavní příčinou pro nestavění v Litomyšli je pro obchodní řetězce malá kupní síla a malá plocha v centru (minimální požadavek je 5000 m2).
To, že mizí prodejny z náměstí je zřejmě způsobeno vysokými provozními náklady, na které není možno vydělat (např. elektřina, plyn, platy zaměstnanců, vysoké nájmy). Proti tomu jde malá kupní síla obyvatel, internet, markety v okolních městech atd.
Asi si budeme muset sáhnout na dno, aby společnost začala zvažovat všechny aspekty, které přispívají k vyrovnání pro a proti.
S pozdravem
Michal Kortyš, starosta 

 
Youtube Litomyšl