Vyhledat na webu
zavřít
EN / DE / PL / FR
Vyhledávat na webu
fr pl de en ua

Starostova odpovědna Odpověď starosty

dne 26. 04. 2011 16:00:55 se dotazoval Zdeněk Šimek

Bydlení v Litomyšl

Vážený pane starosto.
Píšu to velice nerad, jelikož jsem se v Litomyšli narodil, prožil tu přes čtvrt století a po dalších 20ti letech jsem se opět vrátil, protože má rodná Litomyšl je pro mě místo nejkrásnější a mému srdci rozhodně nejbližší. Bohužel mi ale vadí příliš drahé ceny za stavební pozemky, a proto jsem se rozhodl město opět opustit a odstěhovat se do jedné menší vesničky poblíž Ústí nad Orlicí. Nevím, proč jsou ceny tak vysoké a jen mě tak napadá, že pokud se chce město rozvíjet a zvýšit počet obyvatel, měly by být ceny pro mladé rodiny a lidi mnohem přijatelnější, než nyní, a to myslím i u cen bytů a cen pozemků pro případné investory. Když totiž v Litomyšli bude pořád tak draho, nikdo, kdo není dosud nějak zajištěn, sem jen tak nepřijde a neusadí se. To je můj názor.
Mějte se tu hezky.
Zdraví vás Zdeněk Šimek


Odpověď ze dne 25. 07. 2011 11:02:14:

Vážený pane Šimku,

cenu stavebních pozemků jak pro RD, tak pro investiční výstavbu určuje nabídka a poptávka na trhu. Město napomáhá snižování kupních cen tím, že prodalo a tím pustilo do tržního prostředí v posledních letech více než 100 bytů, vykoupilo a zainvestovalo část pozemků v průmyslové zóně a následně je prodává za cenu nižší, než jsou náklady na výkup a zainvestování a snaží se vykupovat a zainvestovat a následně za slušnou cenu prodat i pozemky pro výstavbu RD. Je to ale složité a nákladné. Stávající vlastníci nechtějí prodat nezainvestované pozemky za odpovídající cenu a město nemá tolik prostředků, aby draze kupovalo nezainvestované pozemky, zainvestovávalo je a následně prodávalo levné zainvestované pozemky pro bydlení.
Město také neovlivní žádným způsobem ceny bytů, ty stanovuje tržní prostředí. Svoje byty prodává Město současným nájemníkům za 4.500 Kč/m2, což není cena vysoká. Jen pro představu byt 2 + 1 (cca 70 m2) se prodává cca za 315.000,- Kč (toto je cena pro občana, který v bytě bydlí). Neobsazený byt se prodává formou dražby.

S pozdravem
Michal Kortyš, starosta

 
Odběr novinek Youtube Litomyšl