Vyhledat na webu
zavřít
EN / DE / PL / FR
Vyhledávat na webu
fr pl de en ua

Starostova odpovědna Odpověď starosty

dne 06. 08. 2021 14:15:30 se dotazoval Karel Suchý

A znovu zeleň v Litomyšli

Vážený pane starosto,

letos jste se několikrát vyjadřoval k péči o zeleň. Prosím jestli byste mohl odpovědět na dvě příbuzné otázky.

1: Ne všichni si můžou dovolit dům se zahradou. Mnoho lidí žije v bytech a využívá veřejnou zeleň. To jsou teď v Litomyšli ale často louky plné klíšťat a ve vysoké trávě skrytých psích exkrementů. Dočetli jsme se, že je to ekologický záměr vedení města. Vy máte dům se zahradou a já Vám to přeji. Mohu se zeptat, jak velkou část zahrady máte zarostlou loukou?
2: Stromy se v Litomyšli prý kácí, protože mohou spadnout. Spadnout ale může jakýkoli strom a takhle brzo nezbydou žádné v Nedošíně ani na Černé hoře. Bude trvat generace než budou škody napraveny. Co takhle zeptat se lidí, jestli by radši parky a výhledy bez stromů nebo výstražnou tabulku, že stromy prostě občas ve vichřici spadnou?

Vážím si otevřené komunikace a věřím, že to s městem myslíte dobře. Nynější činnost vedení ohledně zeleně je ale pro mě těžko srozumitelná.
Karel Suchý


Odpověď ze dne 06. 08. 2021 15:15:31:

Vážený pane Suchý,


děkuji za Váš dotaz, dovolím si reagovat na oba poddotazy:


1) není to tak, že bychom trávu nesekali. Letos se to z kapacitních důvodů a z důvodů velmi častých dešťů (při kterých a po kterých logicky nelze ihned sekat) nedařilo tak, jak bychom si představovali, ale rozdělil bych sekání trávníků na tři druhy. Jeden typ, který opravdu neplánujeme sekat tak často, jsou okrasné louky či prostranství, které nejsou určeny k procházkám. Úplně typicky trávník kolem MÚ nebo vedle Moneta bank. Ano, tam se asi mohou vyskytovat klíšťata (stejně jako mnoho dalších forem života - motýli, včely, brouci....), ale tam opravdu není důvod vstupovat. Jiný případ jsou trávníky s takzvanou intenzivní sečí - těch je i nadále v Litomyšli velmi mnoho - od Klášterních zahrad, přes Vodní valy, před Mountfieldem, autobusové nádraží, atletický stadion, u Dalibora a na mnoha dalších místech zejména v centru. Tam by tráva měla být sekána opravdu tak často, aby se tam např. klíšťata nevyskytovala (a takový trávník mám doma na zahradě, neboť na ní trávíme hodně času, sportujeme, hrajeme fotbal a badminton, takže jej sekám intenzivně - tolik odpověď na Váš konkrétní dotaz). No a třetí typ jsou trávníky kolem centra a v integrovaných obcích, které se sekají dle potřeby a možností v závislosti na počasí - tedy ne tak často a pravidelně jako intenzivní, ale častěji než ty ponechané na květ. U tohoto třetího typu trávníků se letos opravdu nestíhalo a nedávno jsem se za to na tiskové konferenci, webu města (https://www.litomysl.cz/aktuality/radnice_resila_stiznosti_na_sekani_zelene_na_naprave_se_jiz_pracuje) i sociálních sítích  občanům omluvil. Na omluvu Městských služeb Litomyšl - zatímco na zahradě si "vychytáte" den, kdy je sucho a posekáte za dvě hodiny, tak posekat celé město trvá cca dva týdny. No a letos v létě najít alespoň den, kdy nepršelo a nebylo mokro od předešlého dne, bylo opravdu těžké. Pokud jde o psí exkrementy, tak si osobně myslím, že více jich bude v krátkých intenzivně sekaných trávnících, než v těch ponechaných ke květům, ale to je o majitelích psů, ne o výšce trávy. 


2) stromy se v Litomyšli určitě nekácí "protože mohou spadnout", ale jen a pouze pokud jsou nemocné nebo tak staré, že odborník je určí/schválí ke skácení. Žádná cedulka by toto neřešila - město by jako majitel mělo i přes upozornění odpovědnost za způsobenou škodu a ani já ani nikdo jiný si nevezme odpovědnost za případné zranění nebo i horší následky spadlého stromu na někoho z našich spoluobčanů. Několikrát jsme v Lilii vysvětlovali onemocnění kořenů, které napadá jasany v Litomyšli a okolí tak, že jejich kořeny úplně zetlejí a strom nemá vůbec žádnou stabilitu. Zrovna nedávno spadl další veliký jasan v areálu kempu - představte si, že si pronajmete chatku v kempu a spadne na Vás strom - asi by žádná cedulka nepomohla. Tento strom nespadl při nějaké mimořádné vichřici - prostě neměl kořeny tak spadl při větším větru. Problematiku Nedošína popsal velmi dobře a detailně ředitel Městských lesů v Lilii číslo 6/2021 na straně 20, prosím pečlivě si článek přečtěte. Stromy, lidé i zvířata jsou bytosti "konečné", máme svůj začátek i konec na tomto světě a tento koloběh přírody nezměníme. Je ale samozřejmě důležité se o stromy co nejlépe starat a když nastane čas jejich konce, vysazovat nové - ideálně takové, které netrpí nemocemi a hodí se do našeho prostředí. Já sám se opravdu považuji za velmi ekologicky smýšlejícího člověka, ale dám na dobré argumenty odborníků i v oblasti zadržování vody (méně sekání, výsadba stromů, zelené střechy) i v oblasti péče o stromy.


Děkuji Vám za pochopení i za Vaši starost o zeleň ve městě


přeji hezký zbytek léta


Daniel Brýdl, starosta města

 
Odběr novinek Youtube Litomyšl