zdeněk kopal - konference o hvězdách a lidechtiskové zprávy

Slavnostní odhalení dvojhvězdy
22.3.2004
Odhalení unikátního sochařského díla, které bude symbolizovat Kopalovo ústřední téma - dvě nekulové kapkovité hvězdy, které obíhají kolem společného těžiště těsné dvojhvězdy - proběhne v předvečer 90. výročí narození Zdeňka Kopala, v sobotu 3. dubna ve 20.30 hodin. Slíbit můžeme malou světelnou podívanou pod heslem "Kopal - hvězdy, hvězdy - noc, noc - tma, tma - světlo". Plastika je světovým unikátem nejen pro svůj obsah, ale také díky materiálu ze kterého je vyrobena a také díky použité technologii. Kapkovité hvězdy jsou navíjeny z uhlíkového vlákna, které se používá především na výrobu komponentů vesmírných lodí.

Přínos Zdeňka Kopala pro astronomii je srovnávám s přínosem Václava Havla pro politiku či Bedřicha Smetany pro hudbu. Město Litomyšl si tohoto významného rodáka velice váží, důkazem toho je i unikátní sochařské dílo, které bude Kopalovu práci připomínat. Víc než před rokem vyhlásilo Město Litomyšl sochařskou soutěž jejímž smyslem bylo navrhnout plastiku, která bude nejlépe vystihovat přínos tohoto litomyšlského rodáka a astronoma světového formátu. Vítězně z této soutěže vyšli a pověřeni zhotovením plastiky byli dva pražští výtvarníci - Marián Karel a Federico Diaz.
Cílem neobvyklého sochařského díla je pomocí světla zdůraznit především již neexistující dům na Komenského náměstí - místo narození Zdeňka Kopala. Půdorys domu je po svém obvodu tvořen pomocí světla a pohybujícího se světelného textu. Vítězové sochařské soutěže Federico Diaz a Marián Karel vytvořili plastiku, která symbolizuje Kopalovo ústřední téma: dvě nekulové kapkovité hvězdy, které obíhají kolem společného těžiště těsné dvojhvězdy. Plastika je světovým unikátem nejen pro svůj obsah, ale také díky materiálu ze kterého je vyrobena a také díky použité technologii. Kapkovité hvězdy jsou navíjeny z uhlíkového vlákna, které se používá především na výrobu komponentů vesmírných lodí.

Michaela Severová
tisková mluvčí Města Litomyšl

život  dílo  foto  plastika  sbírka  oslavy  kontakt  tisk  partneři oslav  english

tvůrci webu © 2003